poniedziałek, 19 października 2020

UNESCO W POLSCE - Drewniane Kościoły Południowej Małopolski

Drewniane kościoły południowej Małopolski  zostały wpisane na listę UNESCO w 2003 roku. Stanowią one grupę cennych historycznie i ciekawych architektonicznie (styl gotycki, renesansowy i barokowy) drewnianych kościołów położonych na terenie historycznej Małopolski. W większości zostały one wybudowane na podstawie konstrukcji zrębowej.

 

KOŚCIÓŁ W LIPNICY MUROWANEJ 

Kościół św. Leonarda powstał pod koniec XV wieku i jest jednym z najstarszych i najcenniejszych kościołów drewnianych w Małopolsce. Według zapisków dzieje kościoła sięgają początku XII wieku kiedy w miejsce słowiańskiej budowli sakralnej powstała pierwsza świątynia.  


 


 

Wnętrze kościoła zdobi polichromia z różnych okresów, od końca XV do pocz. XVIII w. 

 

KOŚCIÓŁ W DĘBNIE

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie w obecnej formie powstał w XV w. w miejsce innej świątyni. Jest to jeden z najlepiej zachowanych drewnianych kościołów gotyckich, a przy tym jeden z najbardziej znanych w kraju.

Niezwykle cenne jest wyposażenie kościoła jak choćby dzwonki z V w. czy unikatowa w Europie drewniana polichromia z XIV w. Niestety nie zostaliśmy wpuszczeni do środka, proboszcz "wyparował";-)






Z ciekawostek dotyczących kościoła na szczególną uwagę zasługuje ta dotycząca ceremonii zaślubin Janosika z Maryną w znanym serialu o rozbójniku😉 

 

KOŚCIÓŁ W SĘKOWEJ

Kościół pw. Świętych Jakuba i Filipa w Sękowej powstał w XVI w.  Ze względu na swoją historię oraz specyficzny wygląd często nazywany "Perłą Beskidu Niskiego".






Wyposażenie wnętrza jest niestety dość ubogie, ponieważ kościół został poważnie zdewastowany podczas I wojny światowej, w trakcie bitwy pod Gorlicami. Drewniany materiał posłużył na budowę okopów i na opał.

 

KOŚCIÓŁ W BINAROWEJ

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej wybudowano z drzewa jodłowego w XV w. Sto lat później dobudowano do niego wieżę.






 


Wnętrze kościoła jest niespotykanie kolorowe. Malowidła miały zaznajamiać miejscową ludność z biblią, były swego rodzaju wykładnią postępowania. Niewiele osób potrafiło wówczas czytać i pisać, a msze odprawiane były po łacinie, pomysł wiec był trafiony.


KOŚCIÓŁ W HACZOWIE

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła w Haczowie powstał w XV w. Jest największym gotyckim drewnianym kościołem w Europie, a tym samym jednym z najstarszych o konstrukcji zrębowej w Polsce.

W 1624 kościół uległ poważnym zniszczeniom podczas najazdu Tatarów. Podczas gruntowej odbudowy powstało kilka dodatkowych elementów jak dzwonnica czy wieżyczka na sygnaturkę. Niestety nie było mi dane zajrzeć do środka, widocznie było już za późno.



 

Kościół znalazł się na wizerunku monet: 2- i 20-złotowych wyemitowanych przez NBP w 2006 r.

 

KOŚCIÓŁ W BLIZNEM

Kościół pw. Wszystkich Świętych w Bliznem powstał w XV w. Jego usytuowanie na wzgórzu świadczy o jego obronnym charakterze. Obiekt był otoczony wałem, a mieszkańcy Bliznego faktycznie szukali w nim schronienia w razie niebezpieczeństwa. 

 


 

Największe wrażenie oprócz walorów krajobrazowych robią na turystach malowidła ścienne pochodzące z różnych okresów od XVI do XVIII w. To tzw. Biblia Ubogich w bardzo bogatej odsłonie. Niestety było już za późno na ich podziwianie...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz