wtorek, 8 listopada 2022

7 NOWYCH CUDÓW ŚWIATA - PETRA

2. PETRA - JORDANIA

Sławne „Różowe miasto” wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Kolorowe piaskowce… ogromne urwiska… wąwozy… ogromne skały… wykute w skałach świątynie…

Petra została założona przez pustynne plemię Nabatejczyków czyli ludzi z Półwyspu Arabskiego. I choć miejscowi Beduini przechwalają się, że pochodzą w prostej linii od Nabatejczyków to nie należy im wierzyć. Zanim w Petrze osiedlili się Nabatejczycy w miejscu tym, już od wczesnego paleolitu zamieszkiwali myśliwi, koczownicy i różnego typu zbieracze. Dzięki badaniom archeologicznym odkryto, że stałe osiedla zakładano tu w okresie neolitu czyli ok. 9000 p.n.e. Pierwsze wzmianki o zamieszkujących Petrę Nabatejczykach pochodzą z IV w. p.n.e., jednak zakłada się że byli oni tam już od co najmniej dwóch wieków. Sto lat później rola miasta znacznie wzrosła ponieważ dzięki świetnej lokalizacji na skrzyżowaniu szlaków handlowych z Arabii Saudyjskiej do Syrii oraz z Indii do Egiptu, Petra stała się ważnym węzłem handlowym w okolicy. Nabatejczycy osiągali zyski zarówno z zaopatrywania karawan w wodę, ale także z nakładanych na kupców różnych opłat.

Rozkwit miasta datuje się na I w p.n.e. kiedy zaczęła słabnąć monarchia Seleucydów. Oddziały Nabatejczyków, walcząc z państwami żydowskimi, zajęli znaczną część Półwyspu Arabskiego.
Większość najwspanialszych grobowców w Petrze powstało właśnie w I w. p.n.e. W późniejszym okresie – po soborze nicejskim w 325 roku, wraz z upowszechnieniem się chrześcijaństwa miasto stało się siedzibą biskupów, a wiele grobowców pozamieniano na kościoły…W średniowieczu, w okresie wypraw krzyżowych, Petra była zajęta przez krzyżowców, którzy wybudowali na jej terenie dwie cytadele. Miasto zdobyte następnie przez wojska Saladyna zostało w dużym stopniu zniszczone… zaczęło popadać w ruinę… Do upadku Petry przyczyniły się również kataklizmy naturalne czyli trzęsienia ziemi nawiedzające ten obszar.  Szczególnie trzęsienie z 363 roku doprowadziło do wyludnienia się miasta. Petrę odkrył, dopiero w 1812 r. szwajcarski podróżnik…

Petra nie od razu była miastem wykutym w skale. Pierwsi Nabatejczycy, którzy przywędrowali do tego miejsca mieszkali w namiotach oraz naturalnych jaskiniach. Z czasem, gdy postanowiono zmienić tryb życia z koczowniczego na osiadły, zaczęto budować płaskie białe budynki, świątynie i pałace wykute w skale, monumentalne grobowce… Nabatejczycy nie mieli własnego doświadczenia architektonicznego dlatego w ich budowlach można zauważyć inspirację Egiptem, Syrią czy Grecją.
 

















 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz