poniedziałek, 7 września 2015

ZAMKI W POLSCE - WOJ. MAŁOPOLSKIE




ZAMEK W OŚWIĘCIMIU

W Oświęcimiu już z daleka widać usytuowaną na wzgórzu, na prawym brzegu rzeki Soły, średniowieczną budowlę. Co prawda o dawnych czasach przypomina jedynie wieża obronna, reszta warowni została bowiem gruntownie przebudowana na przestrzeni wieków. 
 
Pierwsze wzmianki o istniejącej drewnianej budowli pochodzą z XII wieku. Pierwszej przebudowy dokonał syn Mieszka Plątonogiego – Kazimierz. Swoją drogą, ciekawe skąd u niego taki przydomek… Za dużo miodu pitnego… Po ataku Tatarów w 1241 roku całe miasto otoczono murami, a na wzgórzu rozpoczęto budowę kamiennej wieży czyli stołpu… 
 
W XIV wieku pierwszy władca Księstwa Oświęcimskiego – Władysław I zadomawia się na zamku, a sto lat później książę Kazimierz I. W drugiej połowie XV wieku zamek wraz z księstwem oświęcimskim został sprzedany Kazimierzowi Jagiellończykowi. Ponieważ król nabył lenna czeskie musiał porozumieć się z tamtejszym władcą co do ustalenia prawowitego właściciela. Na mocy traktatu głogowskiego z 1462 roku zamek stał się częścią Królestwa Polskiego a jego pierwszym kasztelanem został Mikołaj Słop. Król nakazał odremontować zamek i mury otaczające miasto, pogłębić fosy i wzmocnić system obronny. Wszystko to ponoć ze środków zebranych od mieszkańców na zasadzie dobrowolnej daniny. Pożar z XVI wieku i późniejsza odbudowa całkowicie zmieniła wygląd założenia… Budowla traciła swój obronny charakter z roku na rok. Powodzie z 1805 i 1813 roku przypieczętowały losy zamku… Władze austriackie przeznaczyły go do rozbiórki, czego jednak nie zrealizowano… Przebudowy z początku XX wieku całkowicie zmieniły wygląd warowni. Obecnie zamek jest własnością Urzędu Miejskiego w Oświęcimiu.

Usytuowany na wzgórzu, zamek w Oświęcimiu
 
 Zamek w Oświęcimiu

Oświęcim... trwa remont zabytkowej wieży, pod którą niegdyś kat wymierzał sprawiedliwość...


ZAMEK W ZATORZE 
 
W zatorze istniał zamek książęcy z XV wieku siedziba książąt zatorskich z linii Piastów. W XVII wieku został zakupiony przez rodzinę Duninów i przebudowany. Kolejni właściciele: Poniatowscy, Tyszkiewiczowie, Potoccy nadają budowli rezydencjonalnego charakteru. 
 
Po drugiej wojnie światowej zamek, a właściwie to już pałac, został bezprawnie odebrany prawowitym właścicielom i udostępniony Instytutowi Zootechniki, później Rybackiemu Zakładowi Doświadczalnemu. Obecnie zamek jest zamknięty z uwagi na toczącą się sprawę spadkową.

Zamek w Zatorze...
 

 
ZAMEK W SPYTKOWICACH   
 
W Spytkowicach znajduje się szlachecki zamek z XV wieku przebudowany w stylu barokowym. Budowla mieści się nad rzeką Blachówka, na uboczu. Jest siedzibą Archiwum Państwowego. 
 
Pierwotną warownią był drewniany dwór obronny wzniesiony przez Piotra Myszkowskiego. Jego syn Wawrzyniec zbudował na jego miejscu murowany zamek w stylu gotycko-renesansowym. Znaczną rozbudowę rezydencji  przeprowadził biskup krakowski Marcin Szyszkowski w 1630 roku. Dzięki tej rozbudowie zamek nabrał trójskrzydłowego kształtu. Inni właściciele to Opalińscy, Lubomirski czy Potoccy. Największe zniszczenia w dziejach zamku przyniosła II wojna światowa. Remont budowli trwał z wieloma przerwami od połowy XX wieku do końca lat 90-tych.



Zamek w Spytkowicach... Obecnie siedziba Archiwum Państwowego...
 

 Zamek w Spytkowicach


ZAMEK W LANCKORONIE 
 
Na najwyższym wzniesieniu – Górze Lanckorońskiej znajdują się ruiny zamku wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. W późniejszych latach zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli. Najpierw w 1579 roku czyli za panowania Stefana Batorego, znalazł się w rękach Kaspra Biekiesza – dowódcy wojsk węgierskich w służbie Rzeczypospolitej, a następnie przeszedł w ręce Mikołaja Zebrzydowskiego – marszałka wielkiego koronnego. Ten ostatni przygotował na zamku tzw. rokosz zebrzydowski czyli bunt szlachty przeciwko Zygmuntowi III Wazie. 
 
We władaniu rodziny Zebrzydowskich zamek pozostaje do XVIII wieku, bowiem Lanckorona przechodzi na własność rodu Czartoryskich, a później Wielopolskich. W 1772 roku w wyniku I rozbioru Polski budowla zostaje zajęta przez wojska austriackie. Początkowo warownia zostaje zaadaptowana na więzienie, a po jego przeniesieniu do pobliskich Wadowic, wysadzona w powietrze. Rozpoczęty pod koniec XIX wieku proces rozbiórkowy doprowadził do dalszego zniszczenia resztek zamku. Obecnie zachowały się fundamenty wież i nikłe pozostałości murów.
 
Zamek w Lanckoronie...

 


ZAMEK W SUCHEJ BESKIDZKIEJ 
 
Zamek w Suchej Beskidzkiej nazywany Zamkiem Suskim wybudowany został w 1554 roku przez Kaspera Suski, prawdopodobnie w miejscu dawnego drewnianego dworu. Kolejny właściciel, Piotr Komorowski, dokonuje znacznej rozbudowy zamku, a po nim rodzina Wielopolskich, w której rękach warownia pozostała aż do XIX wieku.
 
Niestety w 1905 roku zamek został doszczętnie spalony. Ówcześni właściciele, rodzina Branickich podjęła się generalnego odrestaurowania. Zlikwidowano jednak mur obronny okalający budowlę i zastąpiono żelaznym ogrodzeniem.
 
Do wybuchu II wojny światowej zamkiem władali Tarnowscy, później w jego wnętrzach urządzono szpital dla żołnierzy rannych podczas działań wojennych. Po wojnie, opuszczony przez prawowitych właścicieli, spełniał różne funkcje min. mieściło się tu gimnazjum, fabryka mebli czy magazyn. Dopiero rok 1991 okazał się być łaskawym – rozpoczęto generalną konserwację zabytkowego obiektu i utworzono w nim miejski ośrodek kultury, hotel i restaurację.

Zamek w Suchej Beskidzkiej...
 
Zamek w Suchej nazywany jest "Małym Wawelem"...
 


ZAMEK W DOBCZYCACH 
 
Zamek w Dobczycach położony na skalistym wzgórzu nad Jeziorem Dobczyckim, stanowi ciekawy punt widokowy na pobliską okolicę. Początek historii tej warowni sięga XIII wieku. Z tego okresu pochodzi najstarsza część zamku – strażnica. Z różnych dokumentów wynika że w 1362 roku zamek został rozbudowany i podzielony na górny i dolny. Od 1585 roku zamkiem władała rodzina Lubomirskich, która przebudowała obronną budowlę w renesansową rezydencję. 
 
Podczas drugiego najazdu Szwedów w 1702 roku zamek został zniszczony i zaczyna popadać w ruinę.
Taki stan trwa aż do 1960 roku kiedy to rozpoczęto na wzgórzu prace archeologiczne, a po wielu latach badań zdecydowano odrestaurować część murów i utworzyć w nich muzeum PTTK. Warto było… Okolica robi wrażenie…
 

Zamek w Dobczycach... ze wzgórza rozlega się wspaniały widok na okolicę i Jezioro Dobczyckie...


 Zamek w Dobczycach...


ZAMEK W NIEDZICY 

W Niedzicy na stromej skale 566 m n.p.m. stoi potężna warownia zwana również Dunajcem… Zamek składa się z zamku górnego – najstarsza część budowli oraz zamku dolnego –  część otynkowana. Za pierwszego właściciela zamku Dunajec uważa się Kokosza (z łac. „kogut”) Berzevicza z Tyrolu, a powstanie budowli datuje się na około 1325 rok. Warto dodać, że na początku XIII wieku strażnica służyła jako komora celna. 
 
W 1470 roku zamek przejął żupan spiski Emeryk Zapolya i dokonał rozległej przebudowy. Wnuk jego brata Jan, został w 1528 roku królem Węgier i postanowił podarować część ziemi spiskiej wraz z Niedzicą Hieronimowi Łaskiemu herbu Korab – polskiemu możnowładcy. Przez następne 60 lat warownia była w posiadaniu rodu Łaskich. Znany z hulaszczego trybu życia syn Hieronima Łaskiego – Olbracht, zamek najpierw zastawił, a następnie sprzedał Jerzemu Horvathowi, który przekształcił go w okazałą rezydencję. W drugiej połowie XIX wieku zamek przejął kolejny węgierski ród – Salamonowie i pozostał ich własnością aż do 1945 roku. 

Od 1948 roku prowadzono na zamku prace restauracyjne. Część pomieszczeń zaadaptowano na potrzeby Stowarzyszenia Historyków Sztuki, inne udostępniono do zwiedzania, utworzono muzeum regionalne. Obecnie zamek spełnia funkcje muzealno – gastronomiczno-hotelowe.

Zamek w Niedzicy... W oddali, na wzniesieniu, Zamek w Czorsztynie...
 
Zamek w Niedzicy...
 
Niedzica... Dziedziniec zamkowy...
 
.
 Wnętrza niedzickiego zamku...

 
ZAMEK W CZORSZTYNIE 

Wzniesiony na skalistym wzniesieniu zamek w Czorsztynie, góruje nad okolicą… To usytuowanie pozwalało na kontrolę znacznej części doliny Dunajca. Wybudowany został w XIV wieku i według historyków wcześniej nosił nazwę Wronin. Ta drewniano – ziemna warownia była znana jedynie z przekazów do czasu, aż Kazio Wielki co to „zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną” rozbudował zamek i otoczył go murami obronnymi. Z uwagi na świetną lokalizację i położenie przy rozwidleniu szlaków handlowych na Węgry, warownia stała się jedną z najważniejszych budowli obronnych kraju. 

Główna przebudowa czorsztyńskiego zamku miała miejsce w XVII wieku, kiedy to funkcję starosty pełnił Jan Baranowski herbu Jastrzębiec. Powstał wówczas, nazwana od jego nazwiska, czterokondygnacyjna wieża. Ponoć Baranowski został zapamiętany przez okoliczną ludność jako straszy tyran… Śmiałkom którzy odważyli mu się przeciwstawić zawiązywano nogi i zrzucano na skały z dużej wysokości. Stąd nazwa pobliskiej miejscowości – Flaki…

W 1734 roku wojska kozackie w czasie walk o tron pomiędzy Stanisławem Leszczyńskim a Augustem II Sasm, dewastują warownię… Kilkadziesiąt lat później od uderzenia pioruna spali się znaczna część zamkowego dachu co tylko przyspieszy proces niszczenia zabytku… 

W 1819 roku ziemie czorsztyńską wraz z ruinami zamku kupiła rodzina Drohojowskich. W ich rękach budowla pozostała do 1945 roku. Warownia, zabezpieczona w postaci trwałej ruiny, od 1996 roku jest udostępniona do zwiedzania. Opieki nad ruinami czorsztyńskiego zamku podjął się Pieniński Park Narodowy…


Ruiny Zamku w Czorsztynie...


 Zamek w Czorsztynie... Dziedziniec...



 
 
ZAMEK PIESKOWA SKAŁA 

We wsi Sułoszowa na wysokiej skale, z trzech stron otoczonej przepaściami stoi gotycki zamek królewski - Zamek Pieskowa Skała. Wybudowany w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego, wchodził w skład systemu obronnego słynnych „Orlich Gniazd”.  
 
W latach 1377 – 1608 zamek zamieszkiwała rodzina Szafrańców. Za ich rządów dobudowano dwie wieże obronne i nowe budynki gospodarcze, i krok po kroku zaczęto przebudowywać warownię w stylu renesansowym. Niestety niektórzy z Szafrańców traktowali zamek jako świetny punkt do przeprowadzania napadów na przejeżdżających przez Dolinę Prądnika kupców… Prawnuk pierwszego z Szafrańców został za to ścięty na Wawelu. 
 
Podczas potopu szwedzkiego zamek został zniszczony, a pięćdziesiąt lat później strawił go pożar… Za odbudowę zabrała się rodzina Wielopolskich w 1768 roku.  Jan Mieroszewski kupując od Wielopolskich zamek w 1842 roku postanowił stworzyć w nim coś na kształt muzeum, gromadząc w jego wnętrzach liczne dzieła sztuki. Niestety w wyniku kolejnego pożaru z 1850 roku zniszczeniu uległa najstarsza część zamku, a trzy lata później zawaliła się wieża na skale Dorotka, niszcząc sąsiednie zabudowania… Po kolejnym pożarze Sebastian Mieroszewski częściowo odbudował zamek, dobudowano wówczas wieżyczki do bastionów… Niestety jego syn, znany z hulaszczego trybu życia, roztrwonił cały rodzinny majątek, sprzedając zamek Michałowi Wilczynskiemu, a ten z kolei odsprzedał go Serafinowi Chmurskiemu… z ręki do ręki… Niestety w zadłużenie Serafina było tak duże, że w 1902 roku zamek trafił na licytację… Powstało wówczas Towarzystwo Akcyjne Pieskowa Skała, które dzięki otrzymanym funduszom wykupiło zamek.
 
Po drugiej wojnie światowej, właścicielem Pieskowej Skały stał się Skarb Państwa i po generalnej renowacji z lat 1950-1963 stał się on oddziałem państwowych zbiorów sztuki na Wawelu…
 
Pieskowa Skała... Na wysokiej skale wznosi się zamek...


 Pieskowa Skała... zamek wchodzący w skład systemu obronnego Orlich Gniazd



Dziedziniec zamkowy...


  Pieskowa Skała

Będąc na zamku w Pieskowej Skale obowiązkowo trzeba podejść pod znajdującą się w niedalekim sąsiedztwie 25-metrową skałę wapienną zwaną Maczugą Herkulesa. Nazwa ta pochodzi od kształtu skały, ale na przestrzeni wieków nadawano jej różne nazwy. 

  Maczuga Herkulesa...
 
ZAMEK W GRODZISKU 
 
Pomiędzy Pieskową Skałą a Ojcowem w Grodzisku koło Skały, na ruinach zamku powstała Pustelnia bł. Salomei. Już około 1228 roku na tej stromej skale Henryk Brodaty zbudował gród obronny. Niedługo potem, w trakcie walk o krakowski tron, został zniszczony przez Konrada Mazowieckiego.  W 1257 roku Bolesław Wstydliwy przekazał Grodzisko w ręce zakonu klarysek, które na ruinach obronnego grodu założyły murowany zamek w którym mieścił się klasztor i kaplicę. Przełożoną klarysek została siostra Bolesława – Salomea. 
 
Zakon  1320 roku opuścił Grodzisko i przeniósł się do Krakowa. Niestety nie remontowany popadał w coraz większą ruinę. Dopiero w 1642 r zdecydowano się odbudować część sakralną założenia i nazwać ją Pustelnią bł. Salomei, która wg legendy mieszkała samotnie tu przez osiem lat… Dziś możemy zwiedzać niewielki barokowy kościółek, niewielki dziedziniec ze stojącym pośrodku obeliskiem oraz zespół grot – kaplic.

Grodzisko koło Skały... Kiedyś stał tu murowany zamek... dziś pozostał urokliwy kościółek...


 Pustelnia bł. Salomei... W tle pamiątkowy obelisk...
 
 
ZAMEK W OJCOWIE 
 
W Ojcowie w centrum miejscowości znajduje się wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego w II połowie XIV wieku, warowny zamek. Do naszych czasów zachowały się jedynie jego ruiny… studia… resztki grubych murów… brama wjazdowa… tyle możemy zwiedzić…
 
Zamek w Ojcowie często zmieniał właścicieli, wśród nich wymienić należy przede wszystkim rodzinę Szafrańców, Mężyków, Wodzisławskich, Bonerów czy Tęczyńkich… Po roku 1536 warownia przeszła we władanie Bony Sforzy, która po dwudziestu latach przekazała go Mikołajowi Płazie herbu Topór. Następnie warownia trafiła w ręce rodziny Myszkowskich. W 1619 roku Aleksander Myszkowski sprzedał zrujnowany zamek Mikołajowi Korycińskiemu z Pilicy, który wyremontował jego wnętrza. Z literatury wiadomo, że Szwedzi nie zniszczyli Ojcowa w czasie Potopu szwedzkiego, budowla służyła im jako magazyn broni…
 
Kolejny wiek i kolejne zmiany personalne… Najpierw starostwo ojcowskie było we władaniu Warszyckich, później Męcińskich, Łubieńskich, a od 1756 roku Załuskich… XIX wiek również nie był łaskawy dla starodawnych murów… Nieremontowany zamek popada w coraz większą ruinę, a w 1829 roku część murów zostaje rozebrana bowiem groziły zawaleniem…

Dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku podjęto się renowacji wieży, w której dziś możemy oglądać wystawę poświęconą historii zamku…
 
 
 Pozostałości zamku w Ojcowie...

Nikłe pozostałości murów ojcowskiego zamku...
 
W oddali na wysokiej skarpie... zamek w Ojcowie...
 
 
ZAMEK W KORZKWI 
 
Historia tego niewielkiego zamku sięga XIV wieku, kiedy to Jan z Syrokomli zakupił wzgórze Korzkiew i wybudował na nim obronną wieżę. W XV wieku, kiedy właścicielami była rodzina Jordanów budowla została przebudowana. Zamek następnie znajdował się w rękach Wesslów i Wodzickich. Niestety od XIX wieku zaczął popadać w ruinę… Od 1997 roku nowym właścicielem warowni został Jerzy Donimirski, który po dokonaniu generalnego remontu urządził w jej wnętrzach hotel i restaurację.








 

ZAMEK W RUDNIE 

Na najwyższym wzgórzu Garbu Tenczyńskiego 411 m n.p.m., na szczycie góry która kiedyś była wulkanem mieszczą się ruiny jednego z największych zamków Małopolski - Zamku w Rudnie. Rezydował tu jeden z najbardziej wpływowych polskich rodów – Tęczyńscy, stąd też nazwa zamku…
 
Pierwszy drewniany zamek zbudował około 1319 roku kasztelan Nawój z Morawicy, który też wybudował największą na zamku wieżę nazywaną do dziś „Nawojową Wieżą”. Jego syn Jędrzej podjął się budowy murowanego zamku, po czym przyjął nazwisko Tęczyński… Ponoć w tamtym okresie warownia służyła królowi Władysławowi Jagielle za więzienie, bowiem przetrzymywano w niej jeńców krzyżackich, których pojmano w czasie bitwy pod Grunwaldem… Z biegiem czasu ród Tęczyńskich obrastał w siłę i nowe ziemie… W ich posiadaniu znajdowało się 45 miejscowości… W Rudnie gościły takie sławne nazwiska jak Mikołaj Rej, Jan Kochanowski. Na przestrzeni lat, a właściwie wieków budowla znacznie się rozrosła… Pod zamkiem rozciągały się winnice i ogrody… Wszystko wzięło w łeb podczas Potopu Szwedzkiego… Szwedzi omamieni wizją ogromnego skarbu który rzekomo miał znajdować się na zamku, opanowali go i ograbili ze wszystkiego co cenne. 
 
Ponieważ ostatni z rodu Tęczyńskich zmarł bezpotomnie, zamek zaczął wielokrotnie zmieniać właścicieli. Począwszy od Sieniawskich, przez Czartoryskich czy Lubomirskich… Od 1816 roku stał się własnością rodu Potockich i taki stan posiadania trwał aż do wybuchu II wojny światowej. Na początku XXI wieku zamek popadł w ruinę.

 Rozległe ruiny zamku Tenczyn lub Tęczyn w Rudnie...

 Droga pomiędzy murami tenczyńskiego zamku...
 
Zamek w Rudnie... w blasku zachodzącego słońca...
 


Dziedziniec zamkowy...
 





 
 
ZAMEK W NOWYM WIŚNICZU 

Zamek w Nowym Wiśniczu wybudowany został w XIV wieku przez Jana Kmitę – szlachcica polskiego herbu Szreniawa. Była to warownia z jedną wieżą, dopiero syn Jana – Piotr dokonał przebudowy przekształcając ją w czteroskrzydłowy gotycki zamek. Potomkami Kmitów była rodzina Barzów, jednak nie mogąc spłacić zaciągniętych pożyczek byli oni zmuszeni w 1593 roku sprzedać posiadłość. Nowymi właścicielami została znana rodzina Lubomirskich. Za ich panowania zamek nabrał barokowego charakteru.
  
W czasie potopu szwedzkiego zamek poddał się bez walki – zabrakło dowódcy, który byłby w stanie odeprzeć atak, lub choćby spróbować… Szwedzi rozkradli wszystkie cenne przedmioty, a zabudowania zniszczyli. Żaden z kolejnych właścicieli a byli nimi min. Potoccy czy Zamoyscy nie podjęli się odrestaurowania murów po najeździe szwedzkim. Dopiero na początku XX wieku w zamku wykupionym przez Zjednoczenie Rodowe Lubomirskich, rozpoczęto prace remontowe. Jednak na skutek działań II wojny światowej zaniechano prac… Wiadomo, że po wojnie zamek stał się własnością Skarbu Państwa…W chwili obecnej zamek należy do gminy Nowy Wiśnicz.

Zamek w Nowym Wiśniczu... Póki co zamknięty na cztery spusty...
 

                                                   

                                                                               Wnętrza zamkowe... Nowy Wiśnicz...


Zamek w Nowym Wiśniczu...


Jeden z panujących zażyczył sobie w swojej komnacie namiastkę nieba...

ZAMEK W DĘBNIE

Dębno… Niewielki zamek wzniesiony w latach 1470 – 1480 przez Jakuba z Dębna – kanclerza wielkiego koronnego… Wcześniej w tym miejscu istniała drewniana warownia otoczona fosą.
 
Na przestrzeni wieków zamek był wielokrotnie remontowany i przebudowywany przez kolejnych właścicieli a byli nimi min. rodzina Tarłów, Lanckorońskich, Rudnickich… Obecnie mieści się tu oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie.


 Dębno... niewielki zamek z XV wieku
 
                                                   Zamek w Dębnie... Obecnie siedziba oddziału Muzeum w Tarnowie

ZAMEK W MELSZTYNIE 

Budowę zamku w Melsztynie zapoczątkował kasztelan krakowski Spycymir herbu Leliwa w 1347 roku. Na zamku tym swoją siedzibę miał jeden z najpotężniejszych rodów – Melsztyńscy, którzy rezydowali w nim do początków XVI wieku. W 1511 roku Jan Melsztyński sprzedał zabudowania zamkowe kasztelanowi Mikołajowi Jordanowi z Myślenic. Oczywiście nie trzeba było długo czekać aby nowy właściciel zaczął przebudowywać zamek – na ówczesną modę czyli w stylu renesansowym. Wybudowany w tamtym okresie obronny mur ze strzelnicami zachował się po dziś dzień. W wyniku układów małżeńskich zamek staje się własnością rodu Tarłów (córki Jordanów upatrzyły sobie na mężów Tarłów). 
 
W 1744 roku zamek przechodzi na własność siostrzeńców generała wojsk koronnych Kazimierza Poniatowskiego – Stasia i Maćka Lanckorońskich. 

Zamek został zniszczony przez wojska rosyjskie w czasie konfederacji barskiej w 1770 roku. Od tego czasu pozostaje w ruinie… W XIX wieku miejscowi chłopi wykorzystują mury zamkowe jako budulec swoich domów, a i księża nie próżnują i ze zgromadzonych materiałów budują kościół w Domosławicach. Dobrze, że w 1848 roku władze austriackie zakazały dalszej rozbiórki bo teraz byśmy tu nie stali. Tylko dzięki staraniom Karola Lanckorońskiego pozostałości zamku zostały w latach 1879 Od 2008 roku zamek jest własnością gminy Zakliczyn co umożliwiło zabezpieczenie go przed dalszym rozkładem…


Ruiny zamku w Melsztynie...
 
                                            Pozostałości po zamku w Melsztynie... zachowane jako tzw. trwała ruina...


Resztki obronnego renesansowego muru zachowały się po dziś dzień...


ZAMEK W CZCHOWIE 
 
Zamek w Czchowie wybudowany został w XIII wieku z rozkazu króla Wacława II i miał za zadanie ochraniać szlak handlowy biegnący wzdłuż Dunajca. Pierwotnie w tym miejscu znajdowała się wieża obronna, zabudowania zamkowe powstały później… Do czasów obecnych zachowała się jedynie wieża i nieliczne fundamenty murów. Dzieje zamku również nie są do końca poznane…
 
W zachowanej wieży w XVIII wieku mieściło się więzienie, jednak po I rozbiorze Polski szybko je zlikwidowano. W 1993 roku powstał Społeczny Komitet Renowacji Ruin Baszty, którego głównym zadaniem miała być rekonstrukcja niektórych pomieszczeń zamku…



                                    Zamek w Czchowie... Pozostała wieża i niewielkie resztki murów...


ZAMEK W ROŻNOWIE
 
Zamek w Rożnowie to tak naprawdę cały kompleks zabytkowych obiektów nad Dunajcem, które obejmują zarówno ruiny zamku jak i renesansowe fortyfikacje czyli zamek górny i zamek dolny. 

Zamek powstał w XIV wieku wybudowany przez rodzinę Rożen herbu Gryf w miejscu dawnej strażnicy. Ciekawostką jest fakt, że w 1426 roku zamek znajduje się w posiadaniu sławnego rycerza polskiego Zawiszy Czarnego, a później do jego potomków. Za panowania rodu Tarnowskich zamek zaczyna popadać w ruinę. Obecnie zachowały się jedynie fragmenty murów…
 
Nieopodal zamku górnego znajdują się fortyfikacje renesansowe składające się z kamiennego bastionu, budynku bramnego oraz muru kurtynowego zamykającego dziedziniec. Budowę fortyfikacji zapoczątkował Jan Tarnowski – prawnuk Zawiszy Czarnego. Forteca ta miała być przykładem najnowocześniej fortyfikacji w Polsce, jednak nie została ukończona.

Zamek w Rożnowie...
 

                                                                                Wewnątrz renesansowych fortyfikacji...


Niedokończone fortyfikacje na zamku dolnym w Rożnowie
 

ZAMEK W RABSZTYNIE  

Drewniana warownia istniała na wzgórzu w Rabsztynie już w XIII wieku i zarządzana była przez ród Toporczyków. Murowany zamek wzniósł Kazimierz Wielki, a po jego śmierci przeszedł w ręce prywatne jako spłata długów… W tamtych czasach budowla składała się zaledwie z wieży i budynku mieszkalnego , którego pozostałości  możemy dziś oglądać.
 
Pod koniec XIV wieku z woli króla nowym właścicielem zamku zostaje Spytek Melsztyński herbu Leliwa. Za dokonanie napadu na radę królewską w 1439 roku potomek Spytka został zabity a jego majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa, by jako wiano Jadwigi z Księża przejść na własność Tęczyńskich. Za ich panowania zamek został wyremontowany i wzmocniony pod kątem obronnym. Z czasem zabudowania zamkowe zaczęły zajmować całe wzgórze…Kolejni starości rabsztyńscy – Mikołaj Wolski a następnie marszałek wielki koronny Zygmunt Myszkowski rozbudowali rabsztyńską twierdzę do rozmiarów rezydencji magnackiej. U stóp zamku powstał wówczas pałac zwany zamkiem dolnym z czterdziestoma bogato wyposażonymi pokojami.
 
Niestety historia lubi się powtarzać… I tym razem wycofujące się wojska szwedzkie zniszczyły i splądrowały zamek – nigdy go już nie odbudowano… W XIX wieku basztę oraz mury zamku dolnego, poszukiwacze skarbów wysadzili w powietrze… W chwili obecnej trwają prace rekonstrukcyjne głównie bramy głównej oraz wieży strażniczej.

Ruiny zamku w Rabsztynie
 

Ruiny zamku w Rabsztynie...


Odrestaurowany częściowo budynek wraz z główną bramą...


Aktualizacja z 2021 r.


ZAMEK W BYDLINIE 

Zamek powstał w XIV wieku, a jego pierwszym właścicielem był syn Niemierzy z Gołczy. Przez niespełna dwa stulecia warownia pełniła funkcję obronne i  miała ze dwudziestu właścicieli. W XVI wieku zamek przeszedł na własność rodziny Firlejów, którzy przekształcili go w kościół katolicki, choć przez dwadzieścia lat pełnił rolę zboru ariańskiego. Arianie odrzucali doktrynę o trójcy świętej i  przez to byli prześladowani przez katolicką inkwizycję. W 1594 roku syn Jana – Mikołaj Firlej ponownie przekształcił zamek w kościół katolicki pw. Świętego Krzyża. 
 
Zamek, a w zasadzie Kościół, został zburzony przez Szwedów, podczas ich marszu na Częstochowę. Pomimo odbudowy przez rodzinę Męcińskich, pod koniec XVIII wieku zaczął stopniowo popadać w ruinę.





 

ZAMEK W BABICACH
 
Zanim na wzgórzu w Babicach powstał murowana twierdza, istniała tu drewniana warownia wybudowana przez biskupa Jana Prandota. Pod koniec XIII wieku murowane zabudowania wzniósł biskup krakowski Jan Muskata – zagorzały przeciwnik księcia, a późniejszego króla - Władysława Łokietka. Niejednokrotnie zamek musiał stawić opór napierającym ze wszystkich stron rycerzom, dlatego duży nacisk kładziono na udoskonalanie jego właściwości obronnych.
 
Po objęciu tronu polskiego przez Kazimierza Wielkiego, zamek pełnił funkcję twierdzy przygranicznej. W XIV i XV wieku zamek niejednokrotnie przebudowywano, a do głównych inicjatorów zmian zalicza się biskupa Wojciecha Jastrzęba i Zbigniewa Oleśnickiego, których tarcze herbowe możemy zaobserwować na ścianach dziedzińca zamkowego. 
 
Oprócz funkcji rezydencjonalnej biskupów krakowskich oraz obronnej, w XV wieku przypisano jeszcze warowni jedną: wybudowano w niej więzienie dla duchownych. Niestety z biegiem lat zabudowania mieszkalne zaczynały być przestarzałe, zdaniem biskupów nie mogły więc spełniać funkcji barokowej rezydencji. Nieopodal zamku wybudowali więc nowy dwór, który miał spełniać wymaganą funkcję reprezentacyjną… 

Zamek Lipowiec pomimo swojego położenia nie był przystosowany do obrony przed armią szwedzką. Szwedzi zajęli zamek w 1655 roku i zaadaptowali pomieszczenia na kwaterę główną. Przebywali w nim przez dwa kolejne lata, a 1657 roku spalili wszystko na odchodne…

Dopiero w XVIII wieku biskup krakowski Konstanty Szaniawski podjął decyzję o odbudowie zamku i przystosowanie go dla duchownych jako tzw. „domu poprawy”. Efekty tych prac możemy obserwować po dziś , bowiem od tamtej pory nie dokonano żadnych przebudowań. Niestety pożar z 1800 roku pochłonął znaczną część dachu, a zamek zaczyna popadać w ruinę… Dopiero w latach pięćdziesiątych XX wieku postanowiono zachować obiekt jako tzw. trwała ruina dokonując tym samym niezbędnych prac konserwatorskich.


Zamek Biskupi w Babicach...


  Zamek biskupi w Babicach




 Wnętrza Zamku Lipowiec w Babicach


ZAMEK W BIAŁYM KOŚCIELE 
 
Niewiele wiadomo o budowli jaka istniała niegdyś w Białym Kościele. Z uwagi na położenie musiał to być niewielki obiekt, głównie mieszkalny, z niewielką wieżą obronną. Cała skała była dodatkowo otoczona fosą i wałem ziemnym. 
 
Powstanie budowli datuje się na początek XIV wieku przez ówczesnych dziedziców Białego Kościoła. Jednak zamek nie długo służył właścicielom – po pięćdziesięciu latach przenieśli się oni do zamku w Korzkwi. Pewnie powodem podjęcia takiej decyzji było również osunięcie się całej północnej i zachodniej części skały.
 

Pamiątkową tablica informująca o przebiegu dawnych granic...


Skała zwana Zamczyskiem, na niej znajdują się pozostałości zamku...


 




ZAMEK W KRAKOWIE

Pierwsze obiekty murowane na Wzgórzu Wawelskim pojawiły się już ponoć w  XI wieku, a zamek obronny wybudowano na przełomie XI i XII wieku co miało związek z przeniesieniem stolicy do Krakowa. 
 
Za panowania Władysława Łokietka zamek został rozbudowany, obok wciąż obecnych drewnianych konstrukcji powstało dużo mniejszych budynków i tzw. Wieża Łokietkowa. Z kolei Kazimierz Wielki - ten od przemienienia Polski drewnianej w murowaną potęgę:-) zapragnął aby zamek pełnił funkcję rezydencji monarszej, znikły więc zabudowania drewniane, a całość nabrała „europejskiego” kształtu.
 
Pod koniec XV wieku Wawel został zniszczony przez pożar. Jego odbudowy w stylu renesansowym podjął się król Aleksander Jagiellończyk, który na tę okoliczność kazał sprowadzić najlepszych architektów zarówno z kraju jak i Europy. Po kolejnym pożarze z 1595 roku Zygmunt III Waza zatrudnił do odbudowy artystów z Włoch, którzy nadali zabudowaniom wystrój barokowy. Mimo tym zabiegom, jedenaście lat później Król razem z całą świtą, przenosi się na Zamek Królewski w Warszawie.
 
Wojska szwedzkie podczas słynnego potopu nie oszczędziły rezydencji królewskiej. Zamek zniszczono i ograbiono ze wszystkiego co cenne… Pomimo zaangażowania się w rekonstrukcję obiektu samego króla Jana III Sobieskiego, Szwedzi którzy ponownie zajęli Wzgórze Wawelskie, podpalili budynek… Pożar gaszono tydzień więc nie trudno się domyślić jakie zniszczenia musiał wywołać…
Pierwszym inicjatorem odbudowania zamku był biskup krakowski Konstanty Felicjan Szaniawski, położono wówczas nowy dach. Jednak dokładnej rekonstrukcji poddano obiekt w 1787 roku specjalnie na przyjazd króla Stanisława Augusta Poniatowskiego - modne było wtedy budowanie w stylu klasycystycznym…
 
W trakcie rozbiorów Kraków znalazł się pod zaborem austriackim, a siedziba królów stała się koszarami dla wojsk zaborcy… Jak nietrudno się domyślić cała "królewskość" poszła w piach -Wawel został pozbawiony renesansowych i barokowych detali architektonicznych…Ale nie tylko austriacy sobie pofolgowali ze zmianami - podczas okupacji niemieckiej gniazdko mieszkalne uwinął sobie na zamku generalny gubernator Hans Frank, który również dokonał wielu przeróbek – niekoniecznie trafnych…

Po II światowej wojnie zaczęto gromadzić na Wawelu dzieła sztuki, część kupiono, część została ofiarowana. Wnętrza zamkowe poddano renowacji starając się przywrócić im dawny renesansowy i barokowy wygląd zatarty przez wojska austriackie. Obecnie zamek pełni funkcję muzeum o charakterze rezydencji historycznej.
  

Zamek Królewski na Wawelu.
 

Dziedziniec zamkowy...


Widok ze Wzgórza Wawelskiego na Wisłę...
 

Wawel... Po prawej wieża zwana "Kurzą Stopką"
 


 

DWÓR OBRONNY WE FRYDMANIE

Pierwsza strażnica we Frydmanie powstała w XIV wieku z inicjatywy rodziny Berzewiczych. W 1589 roku ziemie frydmańskie zostają sprzedane węgierskiemu władcy tych okolic - Jerzemu Horwathowi, który strażnicę przekształca w obronny kaszel.  Rodzina Horwathów pozostaje właścicielami Frydmanu do 1857 r., następnie ziemie te stają się własnością rodziny Salomonów, a później Noworolskich. Budowla była już wtedy zaniedbana i straciła swój zabytkowy charakter. W chwili obecnej dwór pozostaje w rękach prywatnych, nie ma do niego wstępu - gospodarcze zabudowania dworskie zostały rozebrane, a niewielkie wały i fosa zostały ogrodzone betonowym murem.

Dwór obronny w Frydmanie



ZAMEK W NOWYM SĄCZU
 
Zamek w Nowy Sączu został wzniesiony przez samego króla Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku. Służył on jako siedziba kasztelanii, starostwa czy urzędu grodzkiego, wielokrotnie gościł polskich monarchów… Zniszczenia spowodowane najazdem Szwedów, liczne pożary i kryzys gospodarczy z XVII wieku spowodowały, że zamek zaczął popadać w ruinę. W czasie panowania Austriaków, ówczesne władze częściowo odrestaurowały zamek by w jego wnętrzach stworzyć komisariat policji, jednak potężna powódź z 1813 roku podmyła skarpę w wyniku czego do Dunajca osunęło się całe zachodnie skrzydło budowli. W późniejszych latach tereny zamkowe zaadaptowano na magazyny wojskowe, koszary i więzienie.
 
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości miasto podjęło się prac konserwatorskich, w wyniku których w 1938 roku otwarto na zamku Muzeum Ziemi Sądeckiej. Dobra passa nie trwała długo… siedem lat później na skutek wybuchu amunicji zamek ulega całkowitemu zniszczeniu. Po wojnie wyremontowano Basztę Kowalską oraz fragment murów obwodowych, które zachowały się do dnia dzisiejszego. Obecnie na terenie ruin znajduje się park miejski, w którym w ten najgorętszy dzień lata można zaznać trochę ochłody.

Zamek w Nowym Sączu...


 



 
 
ZAMEK W WYTRZYSZCZCE 
 
Zrekonstruowany zamek Tropsztyn jest atrakcją turystyczną okolicy. Wzniesiony na stromym półwyspie otoczony rzekami Dunajca powstał na początku XIII wieku z inicjatywy rodu Ośmiorogów. Jego głównym zadaniem była obrona przebiegającego tędy szlaku handlowego na Węgry. Kilkakrotnie zmieniał właścicieli, a pod koniec XVI wieku osiedlili się w nim rozbójnicy. Właściciele pobliskiego Rożnowa odbili zamek z rąk rozbójników tym samym doprowadzając go do ruiny.
 
W XVIII wieku potomek właścicieli zamku w Niedzicy, Sebastian Berzewiczy wyjechał do Peru, gdzie poślubił Inkaską Indiankę. Były to czasy najazdów Hiszpanów na ziemię Inków, dlatego razem ze swoim wnukiem Unkasem, który przyjął polskie imię i nazwisko – Antoni Benesz , Sebastian zagrabił znaczną część królewskiego skarbu Inków i uciekł do Europy. Skarb został ukryty… Legenda głosi jednak, że na skarbie tym ciąży klątwa, która dotknie każdego kto będzie chciał go odnaleźć… Zakaz złamał prawnuk Antoniego Benesza, który w 1946 r. odnalazł na zamku w Niedzicy inkaski dokument wg. którego skarb miałby znajdować się właśnie na zamku w Tropsztynie. Sześcioletni okres poszukiwania skarbu przerwała tragiczna śmierć Antoniego.
 
W 1990 roku potomkowie Benesza odkupili zamek i powołali Fundację Odbudowy Zamku Tropsztyn. Zamek zrekonstruowano w najdrobniejszych szczegółach…
 
Dobrze ukryty wśród drzew... Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce
 
 
 







Zamek Tropsztyn zrekonstruowano od podstaw...

Dziedziniec...


DWÓR OBRONNY W JEŻOWIE

Dwór obronny w Jeżowie jest ponoć jednym z najlepiej zachowanych obronnych dworów renesansowych w Polsce.  Budowę dworu rozpoczęli Jeżowscy herbu Strzemię w 1525 r. Później wielokrotnie zmieniał właścicieli, byli oni jednak ze sobą spokrewnieni. Po II wojnie światowej niezamieszkały dwór zaczął popadać w ruinę. W latach 60-tych XX wieku budynek poddano renowacji i zaadaptowano na Zespół Szkół Plastycznych. Przechadzając się wkoło budynku można podziwiać prace wychowanków szkoły. Odbywają się tu również ogólnopolskie plenery malarskie amatorów jak i profesjonalistów.

Dwór obronny w Jeżowie


 
"Gdi Pan Bog Snami Wsytko Miecz Bedżiemy"...

 
DWÓR OBRONNY W SZYMBARKU 
 
W miejscowości Szymbark, znajduje się dawna siedziba rodu Gładyszów – kasztel z XVI wieku. Dwór wybudowano na skarpie nad rzeką Ropą, a obronnego charakteru miały nadawać mu strzelnice umieszczone na wysokości strychu. Kasztel zamieszkany był przez wielkie rody do końca XVIII wieku. Później umieszczono w nim gorzelnię i magazyn zbożowy, a również coś na wzór schowka, gdzie przetrzymywano niepotrzebne sprzęty. Po II wojnie światowej zrujnowany dwór stał się własnością państwa. Przez pól wieku trwała jego odbudowa… Dopiero od 2011 roku budynek funkcjonuje jako Ośrodek Konferencyjno – Wystawienniczy „Kasztel w Szymbarku”.

Dwór obronny w Szymbarku...

We wnętrzach Dworu znajduje się muzeum

Szymbark


ZAMEK W MUSZYNIE
 
W Muszynie na stromym wzgórzu zwanym Basztą, otoczony wodami Popradu, Szczawnika i Muszynki, znajduje się czternastowieczny zamek. Miał on za zadanie bronić granicy polsko-węgierskiej i szlaków handlowych oraz pełnić funkcję komory celnej. Warownia była rezydencją tzw. biskupiego „państwa muszyńskiego” aż do 1474 roku, kiedy to podczas najazdu na Polskę króla węgierskiego Macieja Korwina, została doszczętnie zniszczona. Zamek został odbudowany przez Węgrów w stylu renesansowym, a jego znaczenie obronne znacznie zmalało. W czasach rozbiorów, do całkowitej degradacji zamku przyczynili się kamieniarze włoscy, którzy postanowili wysadzić część murów zamkowych w poszukiwaniu legendarnych skarbów. Do naszych czasów przetrwały nikłe fragmenty murów. Parafianie, niczym w słynnym Rio, w 1979 r. umieścili na najwyższym punkcie wzniesienia świętą figurę…


Pozostałości zamku w Muszynie...

Muszyna


ZAMEK W RYTRZE 
 
Zamek w Rytrze położony jest na wysokim wzgórzu 463 m.n.p.m. na prawym brzegu rzeki Poprad. Powstał na przełomie XIII i XIV wieku jednak brak w literaturze informacji na temat jego fundatora. Wiadomo za to, że w XV wieku zamek w Rytrze stanowił rezydencję starostów sądeckich i został wówczas przebudowany.  
 
W XVI wieku administratorem budowli został Piotr Kmita, wkrótce potem zamek zaczął popadać w ruinę. Do naszych czasów zachowały się ruiny budynku mieszkalnego, resztki murów, oraz pozostałości wieży.

Rytro
Ruiny zamku w Rytrze






ZAMEK W KSIĄŻU WIELKIM

Zamek w Książu Wielkim został zbudowany w latach 1585-1589 na zlecenie biskupa krakowskiego Piotra Myszkowskiego. Na początku XVIII wieku przeszedł w posiadanie rodu Wielkopolskich, którzy przebudowali go w barokowym stylu. Po zniszczeniach z okresu drugiej wojny światowej zamek wyremontowano, a w roku 1949 w umieszczono w nim szkołę. Obecnie w budynku mieści się Zespół Szkół Rolniczych.

 


ZAMEK W NIEPOŁOMNICACH 
Zamek w Niepołomnicach został wybudowany z rozkazu Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku i miał pełnić funkcje obronne. Za panowania kolejnych władców na zamku odbywały się zjazdy konne. Pierwszej poważnej przebudowy dokonał Zygmunt I Stary nadając budowli formę czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem. Po pożarze z 1550 r. który poważnie uszkodził zamkowe mury, obecnie panujący Zygmunt August odbudował i tym samym przebudował budowlę. Z kolei zasługą królowej Bony były ogrody włoskie usytuowane przy południowym skrzydle. 
Okres świetności zakończył się, jak nie trudno się domyślić, wraz z najazdem Szwedów w 1655 r. Zamek zamieniono na magazyn żywności, ograbiono i zniszczono. Kolejnych zniszczeń dokonali Austriacy po pierwszym rozbiorze Polski. W czasie II wojny światowej zamek przeszedł w ręce niemieckie i stopniowo popadał w coraz większą ruinę. Dopiero w od 1991 roku kiedy stał się własnością gminy rozpoczęto prace remontowe. Obecnie zamek zaadaptowany został na hotel i centrum konferencyjne, organizowane są tu przeróżne koncerty, spektakle, pokazy.
Zamek w Niepołomicach







ZAMEK W BOCHNI
O zamku żupnym w Bochni mówić jak o perełce architektonicznej to byłaby lekka przesada, skoro jednak zdecydowaliśmy się zwiedzać wszystkie tego typu budowle to zawitaliśmy i tutaj. Budowla ta od samego początku była siedzibą tzw. podżupków miejscowej kopalni soli. Drewniany dwór przebudował oczywiście nie kto inny jak sam Kazimierz Wielki, połączenie zamku z murami miejskimi stanowił mocny punkt obronny miasta. W 1785 roku Austriacy przekształcili wnętrza zamkowe na mieszkania urzędników, a sto lat później rozebrano baszty, średniowieczne mury i wieżę. W chwili obecnej stan budowli nie pozwala na jakiekolwiek zwiedzanie.

Zamek żupny w Bochni
   
DWÓR OBRONNY W WIERUSZYCACH
 
Dwór został wzniesiony w połowie XV wieku przez ród Wieruskich herbu Szreniawa, którzy otrzymali te tereny za zasługi od Władysława Łokietka. Już w XVI wieku dokonano pierwszej przebudowy dworu. W XVIII wieku Wieruszyce przeszły na własność Ołtarzewskich, a w XIX w fortalicjum było wykorzystywane jako spichlerz. Do II wojny światowej dwór jeszcze dwukrotnie zmieniał właścicieli. W 1970 roku zniszczony budynek został częściowo wyremontowany ze środków państwowych. W 1981 roku właścicielem stała się osoba prywatna i tak naprawdę dopiero teraz odzyskuje swoją świetność.
Zameczek w Wieruszycach

 



 
ZAMEK W WIELICZCE 
Wieliczka słynie głównie z kopalni soli, ale warto też zajrzeć na zamek, który był dawną siedzibą zarządu kopalń Wieliczki i Bochni. Budowę zamku zapoczątkował w XIII wieku książę Henryk IV Probus, ale prawdziwy rozwój zamku i miasta miał miejsce za panowania Kazimierza Wielkiego. Dwa wielkie pożary w XV wieku wymusiły przebudowę zamku, wybudowano północne skrzydło nazwane Domem Żupnym i ulokowano w nim mieszkania dla urzędników, kaplicę oraz więzienie. Sto lat później zamek nabiera renesansowych kształtów.
Kolejne lata to czas wielkich pożarów, oblężeń, wojen, które w znaczący sposób przyczyniły się do powolnego upadku królewskiego zamku pod względem gospodarczym i politycznym. Pod koniec II wojny światowej budowla została niemal całkowicie zniszczona i straszyła okolicznych mieszkańców aż do roku 1976 kiedy to rozpoczęto jej rekonstrukcję. Obecnie zamek pełni funkcje muzealne.
Zamek w Wieliczce







ZAMEK W ŁOBZOWIE 
Historia zamku w Łobzowie rozpoczyna się w XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego, kiedy to król przy trakcie handlowym postanowił wznieść budynek mieszkalno-obronnym. Pełnić miał on również funkcję letniej rezydencji królewskiej, ale według legend zamieszkiwały w nim kochanki króla… Za panowania Stefana Batorego zamek został przekształcony w pałac. Kolejni władcy i kolejne przebudowy, ponoć pałac w Łobzowie budził zachwyt wśród mieszkańców i przyjezdnych. Po zniszczeniach jakich dokonały wojska szwedzkie, przyszła kolej na wojska austriackie. Obecnie w budynku mieści się Politechnika Krakowska – wydział Architektury i Fizyki dlatego dostęp do jego wnętrz jest mocno ograniczony – no chyba, że akurat jest się studentem.
Zamek w Łobzowie
 
ZAMEK W BARWAŁDZIE GÓRNYM

Zamek w Barwałdzie Górnym położony jest na szczycie góry Żar (527 m n.p.m.) nazywanej również Zamczyskiem lub Górą Włodkową. Podejście na zamek nie jest strome, ale wyjątkowo długie. 
 
Zamek powstał w XIV wieku z inicjatywy księcia oświęcimskiego Jana I Scholastyka, później zamek przeszedł w ręce rodu Komorowskich. W drugiej połowie XV wieku zamek został zniszczony przez wojska Kazimierza Jagiellończyka, ponieważ ówcześni właściciele byli sprzymierzeńcami Węgier, a tym samym sprzymierzeńcami zakonu krzyżackiego. Warownia została zrównana z ziemią. Do czasów obecnych na szczycie góry Żar zachowały się pozostałości wału ziemnego i fosy oraz resztki murów.

Pozostałości po zamku w Barwałdzie Górnym



 
ZAMEK W MYŚLENICACH

W Myślenicach na prawym brzegu Raby – na górze Uklejna (380 m n.p.m.), znajdują się nikłe pozostałości po starodawnym zamku. 
 
Na podstawie badań archeologicznych datuje się powstanie zamku na XIII wiek. Wiadomo za to, że stała tu kiedyś potężna wieża, która została wysadzona w powietrze. Jej odłamki leżą rozrzucone na stokach góry, porośnięte drzewami. Zamek znajdowała się w ruinie już w XVI wieku, ale okoliczności jego zniszczenia nie są znane.


Pozostałości po zamku w Myślenicach




ZAMEK W KROŚCIENKU
 
Zamek Pieniński wzniesiono w zasadzie kilkadziesiąt metrów poniżej samego szczytu na wysokości 750 m n.p.m. W skali obronności najwyższa nota. Od południa niedostępne urwisko, od północy strome urwiska schodzące do Pienińskiego Potoku. Zamek wybudowano na półce skalnej… Tylko wąski przesmyk skalny łączył to miejsce z pozostałą częścią masywu Trzech Koron.
 
Zamek najprawdopodobniej wybudowano pod koniec XIII w., a inicjatorem była św. Kinga. Budowla była niewielka i miała stanowić coś na wzór strażnicy – ostatniego schronienia, gdzie król wraz z najbliższymi mógł przeczekać najazd wroga.








 

ZAMEK W WIELKIEJ WSI

Zamek Trzewlin w Wielkiej Wsi powstał w XIV wieku na szczycie Panieńskiej Góry. Początkowo budowla należała do rodu Białoniów herbu Rawicz. Później zamek przeszedł w ręce Wielowieyskich herbu Półkozic. W XVI I wieku zamek popadł w ruinę, a po wojnie polsko-szwedzkiej został rozebrany przez mieszkańców. Do czasów obecnych zachowały się jedynie ślady fosy oraz niewielkie fragmenty murów. 



 
ZAMEK W DĄBROWIE TARNOWSKIEJ 
 
Zamek w Dąbrowie Tarnowskiej wzniesiony został na początku XVII wieku przez Mikołaja Spytkę herbu Półkozic z rodu Ligęzów. Później przeszedł w ręce Lubomirskich. To za ich panowania nieopodal zamku w II połowie XVII wieku wybudowano nową siedzibę. Od tej pory w literaturze nowa budowla określana jest mianem zamku. Pod koniec XVIII wieku pałac został wystawiony na sprzedaż i trafił w ręce rodziny Stojowskich. Niestety pod koniec XIX wieku budowla została poważnie uszkodzona, a następnie splądrowana podczas tzw. rzezi galicyjskiej pod dowództwem Jakuba Szeli. Pożar, a później miejscowi którzy systematycznie rozbierali pałac dokończyli dzieła zniszczenia... 
 
W 1965 roku na miejscu pałacu wybudowano kościół. Z dawnej budowli pozostała jedynie okazała bramą wjazdowa wkomponowana w ogrodzenie kościelne.
 
zamkowa brama wkomponowana w kościelne ogrodzenie...




 
ZAMEK W TARNOWIE
 
W Tarnowie na Górze Św. Marcina znajdują się ruiny zamku ówczesnych właścicieli miasta. Warownia zbudowana została na początku XIV wieku przez Spicymira herbu Leliwa. Był to jeden z największych zamków w średniowieczu, a każdy kolejny właściciel dokonywał jego rozbudowy. O jego świetności świadczą też goście, którzy go odwiedzili od Kazimierza Wielkiego, Zygmunta Starego czy Królową Bonę.

Pod koniec XV wieku zamek został zniszczony przez Węgrów, którzy toczyli ciężkie boje z Jagiellonami o tron. Odbudowany przez Jana Tarnowskiego stał się przedmiotem rodzinnych sporów spadkowych doprowadzających do jego powolnego upadku. O skali zniszczeń budowli może świadczyć fakt, że podczas słynnego potopu, Szwedzi nie byli zainteresowani jego plądrowaniem. 
 
Zamek w Tarnowie





Pod koniec XVIII wieku właściciele nakazali rozbiórkę warowni, a budulec przekazano pod budowę klasztoru i kościoła. Do czasów obecnych pozostały zarysy zamku wysokiego oraz budynek nazywany arsenałem. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz