niedziela, 29 listopada 2020

POLSKA - Nietypowe atrakcje

Wieliczka, Wawel, Malbork… to znane atrakcje, na których skupia się większość turystów. Są jednak w Polsce miejsca, które nie zdobyły takiej popularności, a kojarzą je głównie Ci, którzy mieszkają w danym regionie. Zamki w Polsce, zabytki UNESCO to wszystko znajduje się w pozostałych zakładkach na blogu, teraz skupimy się na tych mniej popularnych miejscach...

Poniżej lista obowiązkowych „MUST SEE” jeżeli chodzi o nietypowe, oryginalne atrakcje w Polsce…

 

Pudel w Baryczy

Barycz mała wioska nieopodal miejscowości Jawor zasłynęła z niecodziennego zagajnika drzew w kształcie psa... a konkretnie pudla...

Zagajnik jest widziany z lotu ptaka czyli najlepiej dokonać tego odkrycia przy użyciu drona lub na mapach satelitarnych google.


Piramida w Rapie

Ten nietypowy grobowiec z 1811 r. jest jedną z nielicznych piramid jakie znajdziecie w Polsce. Właściciel posiadłości - baron Friedrich von Fahrenheid wzorował się na słynnych budowlach w Egipcie, głęboko bowiem wierzył w życie po życiu.

 



Krzywy las koło Gryfina

Ten zadziwiający las znajduje się w miejscowości Nowe Czarnowo. Ponad 100 drzew jest w nim wygiętych pod kątem ok. 90 stopni od ok. 20 cm nad ziemią, a krzywizna u niektórych dochodzi do wysokości 3 metrów. Do tej pory nie rozwiązano zagadki w jakim celu powstały.



 


Gdanisko w Kwidzynie

Na zamku w Kwidzynie znajduje się... największy wychodek w całej Europie. Gdanisko to właśnie wieża sanitarno-ustępowa charakterystyczna dla zamków Krzyżackich, która zwykle była oddalona od centralnej części warowni. Ta oddalona jest aż o 55 metry.



 
 

Krocząca sosna w Wełeczu

Krocząca sosna lub sosna na szczudłach. Wygląd obecny zawdzięcza najprawdopodobniej działalności człowieka. Ludzie latami wybierali z wydmy piasek i stopniowo odsłaniali korzenie.



 

Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich

Nie tylko w Pizie, ale również i w Polsce znajdziecie kilka krzywych wież. Najwyższa  z nich znajduje się na Dolnym Śląsku – ma 34 metry wysokości, a jej obecne odchylenie od pionu wynosi 2,14 metra.



 

Kolorowe jeziorka w Rudawach Janowickich

Cztery jeziorka: żółte, błękitne, purpurowe i czarne powstały na zboczu Wielkiej Kopy w miejscu wyrobisk dawnych niemieckich kopalni.  Ich barwa wynika ze składu chemicznego podłoża, na którym są zlokalizowane.


 

 

Kaplica czaszek w Kudowie-Zdroju

Niewielka kapliczka w stylu barokowym, której ściany zdobią… ludzkie szkielety. To jeden z trzech takich obiektów w Europie. Wybudowana na przełomie XVIII i XIX w. przez proboszcza parafii w Czermnej, który pewnego znalazł zakopane nieopodal kościoła ogromne ilości ludzkich szczątków – ofiary epidemii cholery.


 

Kamienne Kręgi Węsiory

Nie tylko Anglicy mają swoje Stonehenge… W Węsiorach jest miejsce, które nazywa się jego polskim odpowiednikiem. To cmentarzysko Gotów, które składa się z wielkich kręgów utworzonych z dużych głazów i kurhanów. Niektórzy wierzą, że znajdujące się tu kamienie mają szczególną moc uzdrawiającą lub oddającą energię. 


 
 


Murale Wizna

W miejscowości Wizna powstało kilka murali mających na celu upamiętnić niezwykłą historię tego miejsca i zilustrować dramatyczne losy mieszkańców.


 


Malowana Wieś w Zalipiu

Ta kolorowa wieś znana jest ze zwyczaju malowania chat. Gospodynie postanowiły nieco ubarwić rzeczywistość i ozdobiły motywami kwiatowymi domy, studnie, kapliczki a nawet psie budy.

 





Kościół św. Jadwigi w Dobroszowie

Drewniana barokowa ambona w kształcie wieloryba z ok. 1750 r. znajduje się w kościele św. Jadwigi w Dobroszowie w gminie Przeworno na Dolnym Śląsku.

Ksiądz, głoszący kazanie z tej ambony, miał kojarzyć się z biblijnym Jonaszem wychodzącym z paszczy wielkiej ryby.

 




 

Wrak samolotu w Starym Oleśnie

W miejscowości Stare Olesno znajduje się stary wrak samolotu, będący lokalną atrakcją turystyczną. To Antonow An-24 wąskokadłubowy samolot pasażerski. Wykorzystywany był w Siłach Powietrznych Rzeczypospolitej Polskiej.


 

Miejscowość Koniec Świata

Koniec Świata to alternatywna nazwa miejscowości Głuszyna-Podlas znajdująca się w woj. wielkopolskim. Na stałe zameldowana jest tam jedna osoba.


 
Tatrzańskie jaskinie
 
W polskiej części Tatr znajduje się ponad 800 jaskiń, ale tylko sześć z nich dostępna jest dla ruchu turystycznego. Nieco więcej, około trzydziestu, mogą eksplorować taternicy jaskiniowi posiadający odpowiednie uprawnienia. Podział ten wynika głownie z konieczności ochrony przyrody oraz bezpieczeństwa. Jaskinie są doskonałą alternatywą w razie złej pogody, a do ich zwiedzania (w przypadku zwykłego turysty) nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, wystarczy latarka czołówka i ciepłe ubranie. Przez niektóre z jaskiń poprowadzono szlak turystyczny, nie ma więc obaw o potencjalne pobłądzenie. Jedynie osoby z klaustrofobią lub problemami ruchowymi nie powinny korzystać z tej formy aktywności, nierzadko bowiem trzeba się czołgać, prześlizgiwać przez wąskie otwory, kroczyć po kostki w wodzie czy podciągać na łańcuchach. Zwykle też, odwiedzając inne dostępne dla turystów jaskinie w Polsce, jesteśmy zachwyceni bogactwem form naciekowych. Tatrzańskie jaskinie nie oferują nam takich widoków, jednak oferują w zamian coś zupełnie odmiennego… przyciągają swoją „dzikością”. Oprócz kilku, są całkowicie pozbawione sztucznych ułatwień. Pięć z jaskiń tj. jaskinia Mylna, jaskinia Mroźna, jaskinia Smocza Jama, jaskinia Raptawicka oraz jaskinia Obłazkowa znajdują się w popularnej wśród turystów Dolinie Kościeliskiej tuż przy głównym szlaku. Szósta jaskinia dostępna dla ruchu turystycznego czyli jaskinia Dziura znajduje się w dolinie Ku Dziurze niedaleko Zakopanego.  
 
Jaskinia Mylna

Podejście do jaskini Raptawickiej

Jaskinia Dziura


Jaskinia Obłazkowa

Jaskinia Raptawicka

Jaskinia Mylna

Jaskinia Smocza Jama

Jaskinia Mylna

 
 
Gniezno - miasto o historycznym znaczeniu

Gniezno... miasto o bogatej historii, pierwsza stolica Polski... Ukoronowano tu 5 królów poczynając od Bolesława Chrobrego na Wacławie II kończąc. Pierwsze wzmianki o Gnieźnie pochodzą z X w. choć prawa miejskie uzyskało w XIII w.

Do najważniejszych atrakcji Gniezna zaliczyć należy Katedrę Gnieźnieńską i znajdujące się w niej Drzwi Gnieźnieńskie. W mieście znajdziemy również liczne kościoły, parafie i seminaria duchowne. Ciekawą atrakcją jest spacer nowym szlakiem - Trakt Królewski. Na trasie oprócz głównych atrakcji w centrum znajdują się również ciekawe rzeźby królików oraz polskich władców, którzy byli koronowani w Gnieźnie.
 

 





 
 
Małachowo Złych Miejsc - przeklęta wieś w Wielkopolsce

Małachowo Złych Miejsc... najbardziej przeklęte miejsce w Polsce. Podobno jest one regularnie nawiedzane przez złego hrabię, który na prostej drodze prowadzącej do miasteczka wciąż powoduje śmiertelne wypadki samochodowe. Podobno:-)

Ta niewielka wieś w województwie wielkopolskim mogłaby stanowić świetną bazą dla imprezy halloweenowej. Już dla samej nazwy warto się tu zatrzymać. Ale to nie koniec atrakcji. We wsi znajduje się pomnik Izydy i małego Horusa.

W 1860 r. znaleziono w tym miejscu starożytną figurkę egipską, która trafiła do Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Niestety zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Jednak mieszkańcy Małachowa Złych Miejsc dla uczczenia znaleziska i podniesienia atrakcyjności turystycznej regionu postawili obecny pomnik.







Skrzyżowanie rzek w Wągrowcu

Skrzyżowanie dwóch rzek Wełny i Nielby w centrum Wągrowca to unikalne zjawisko w Europie. Nie jest to jednak zjawisko naturalne, powstało sztucznie i zostało wykonane przez człowieka m. in. w celu ochrony miasta przed zalewaniem wodami powodziowymi obu rzek. Przed 1830 r. Nielba wpadała do Wełny w zupełnie innym miejscu.

Ciekawostką jest fakt, że wody obu rzek się praktycznie nie mieszają, Wełna płynie góra, a Nielba dołem.

 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz