wtorek, 4 maja 2021

ZAMKI W POLSCE - WOJ. MAZOWIECKIE

Mazowieckie... największe województwo w Polsce... znane z wielu atrakcji i zabytków. Poza większymi miastami są to obiekty rozproszone po mniejszych miejscowościach i wsiach, często z dala od linii komunikacyjnych. Co prawda Mazowsze nie jest regionem bogatym w zamki, jednak te kilka perełek jakie można tu znaleźć, powinny być zachęta do odwiedzenia tych stron.

 

ZAMEK KRÓLEWSKI W WARSZAWIE

Zamek Królewski wybudowany został na początku XIV w. Początkowo był siedzibą książąt mazowieckich, później stał się rezydencją królów. Kiedy Zygmunt III Waza przenosi stolicę kraju z Krakowa do Warszawy, zamek przebudowano w barokowym stylu. 

To w jego murach w 1791 roku uchwalono Konstytucję 3-go maja. Generalnie, za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego ostatniego polskiego monarchy, zamek przezywał okres największej świetności. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, zamek staje się siedzibą prezydentów II Rzeczypospolitej. Niestety podczas II wojny światowej budowla została zbombardowana i zniszczona. Ocalały zaledwie Arkady Kubickiego i niewielki fragment Biblioteki Królewskiej. Pierwsza decyzja o odbudowie zamku zapadła już w 1949 roku, jednak z uwagi na brak środków nie udało się jej zrealizować. Dopiero na początku lat 70-tych rozpoczęto rekonstrukcję, dzięki której dziś możemy przechadzać się po komnatach zamkowych i podziwiać dzieła choćby Rembrandta czy Canaletto.  











ZAMEK UJAZDOWSKI W WARSZAWIE

Zamek Ujazdowski wybudowano w miejscu, w którym już w XIII w. istniał drewniany gród książąt mazowieckich. Gród nosił nazwę Jazdów i pełnił funkcję centralnego ośrodka władzy w całym regionie. Po zniszczeniach, będących skutkiem wojen polsko-litewskich, na przełomie XIII i XIV w., dwór księcia przeniesiono, natomiast Jazdów przekształcony został na letnią rezydencję władcy.

Budowę murowanego założenia w bliskim sąsiedztwie drewnianego grodu zapoczątkował w XVII w. Zygmunt III Waza. Był to wówczas barokowy pałac. Kolejni właściciele dokonali wielu modyfikacji, a budowla nabrała klasycystycznego charakteru.

Od XIX wieku w zamku mieścił się szpital wojskowy, i aż do połowy XX w leczono w nim okoliczną ludność. W końcu zapadła decyzja o rozbiórce zamku, by w jego miejscu postawić Teatr Domu Ludowego Wojska Polskiego, ale nie doprowadzono tego projektu do końca. W pozostałych po rozbiórce pawilonach utworzono magazyny.

W 1975 roku rozpoczęto odbudowę Zamku Ujazdowskiego, w którym obecnie mieści się Centrum Sztuki Współczesnej.



 



 

ZAMEK OSTROGSKICH W WARSZAWIE

Zamek Ostrogskich będący po prawdzie pałacem, niewiele ma wspólnego z architekturą obronną. Pod koniec XVI w, tereny na którym wzniesiono budowlę należały do księcia Janusza Ostrogskiego, który miał w zamyśle budowę w tym miejscu warowni obronnej.  Stanęło jednak na pałacu, który był przez kolejne stulecia modernizowany, przebudowywany i rozbudowywany.

Na początku XIX w. pałac popadł w ruinę, a jego wnętrza stały się schronieniem dla bezdomnych.         W kolejnych latach w budynku mieścił się lazaret wojskowy, fabryka wyrobów gumowych, rządowy Dom Zdrowia, a następnie Instytut Muzyczny.

Po II wojnie światowej zniszczony pałac odrestaurowano i obecnie mieści się w nim Muzeum Fryderyka Chopina.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz