wtorek, 4 maja 2021

ZAMKI W POLSCE - WOJ. DOLNOŚLĄSKIE

Dolny Śląsk pod względem ilości zabytków czy atrakcji wartych odwiedzenia jest najciekawszym województwem w Polsce. To bez wątpienia region bogaty w tajemnicze miejsca. Na specjalną uwagę zasługują nie tylko zamki ale i ich malownicze ruiny, przy eksploracji których można czasem się zatracić.

Dolnośląskie zamki pełne są niezwykłych historii... były budowane, sprzedawane, atakowane i grabione... Niektóre z nich zachowały się w formie trwałej ruiny, po innych nie ma śladu... 


KAMIENIEC ZĄBKOWICKI

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim zostaje wzniesiony w XIX w. z inicjatywy królewny niderlandzkiej Marianny Orańskiej.

Podczas II wojny światowej Niemcy urządzili w palcu magazyn dla zwożonych z całego Śląska dzieł sztuki. Po 1945 r. wyposażenie pałacu zostało zdewastowane, a następnie cały kompleks został podpalony przez żołnierzy radzieckich.

W 1985 r. pałac zostaje wydzierżawiony na okres 40 lat prywatnemu przedsiębiorcy, który za odziedziczone po krewnych pieniądze uratował pałac przed zagładą. Po jego śmierci przez dwa lata trwały sądowe zmagania gminy ze spadkobiercami zmarłego, zakończone wyrokiem sądu korzystnym dla władz Kamieńca Ząbkowickiego. Po przeprowadzeniu intensywnych działań remontowo-odtworzeniowych i zabezpieczających został udostępniony do zwiedzania dla turystów.

 








BARDO

Zamek w Bardzie wzniesiony został w XIII w. na stokach Bardzkiej Góry na wysokości 420 m.n.p.m.

Zniszczony w XV w. najprawdopodobniej podczas najazdu husytów na tereny Śląska. Nie­dłu­go po­tem okolicz­ni miesz­kań­cy ro­ze­bra­li mury, a dzie­ła znisz­cze­nia do­ko­na­ło trzę­sie­nie zie­mi pod koniec XVI w., w wy­ni­ku któ­re­go część muru ob­wo­do­we­go osu­nę­ła się po zbo­czach gó­ry.

Do dziś zachowały się fragmenty fundamentów i przyziemia.







 

BYSTRZYCA KŁODZKA

Wieża mieszkalno-obronna w Bystrzycy Kłodzkiej powstała w XIV w. jako siedziba wójta.

W kolejnych stuleciach wieżę gruntownie przebudowano, pozbawiając ją wszelakich walorów obronnych, a w XVII w. przeszła na własność wojska i odtąd zwano ją Wieżą Żołnierską. Wybudowana obok Bramy Wodnej, została na przestrzeni lat upodobniona do stojących po sąsiedzku kamienic.

Mury miejskie w Bystrzycy pochodzą z okresu średniowiecza i zostały wpisane do rejestru zabytków.

 








STARA ŁOMNICA

Wieża mieszkalno-obronna w Starej Łomnicy została wniesiona pod koniec XIV w. z inicjatywy rodu Pannewitzów. Opuszczono ją już w poł. XVI w., i połączono ze skrzydłem nowo zbudowanego dworu w Starej Łomnicy. Kolejni właściciele użytkowali wieżę głównie na cele gospodarcze. Po wojnie wieża z resztkami średniowiecznych murów stała się częścią prywatnych zabudowań.



GORZANÓW

Pałac w Gorzanowie powstał w XVI w. na terenie średniowiecznego zamku, zniszczonego podczas wojen husyckich.

Pałac rozbudowano do obecnych rozmiarów w XVII w. nadając mu barokowy charakter. Przez prawie 300 lat stanowił siedzibę rodu Herbersteinów.

Po II wojnie światowej został przejęty przez władze polskie i stopniowo popadał w coraz większą ruinę. W 2012 r. nowym właścicielem została Fundacja Pałac Gorzanów i od tego czasu prowadzone są prace rekonstrukcyjne.








 

ŻELAZNO

Pałac w Żelaźnie został wybudowany w XVIII w. na fundamentach dworu spalonego podczas wojny trzydziestoletniej.

W XIX w. pałac zostaje kupiony przez Hermanna Lindheima właściciela fabryk i hut na Śląsku i Czechach. Rozbudowany przez kolejnych właścicieli. Po II wojnie światowej we wnętrzach pałacu mieściła się składnica muzealna, a następnie dom wczasowy. Od 1994 roku przeszedł w ręce Centrali Zaopatrzenia Hutnictwa w Katowicach. Aktualnie pałac znajduje się w rękach Fundacji Pałac Żelazno.




 

ZIELONE LUDOWE

Ruiny zamku zwanego Homole we wsi Zielone Ludowe stoją na szczycie wzgórza Gomola o wysokości 733 m n.p.m. będącego częścią Gór Orlickich.

Zamek został wybudowany w XIII w. w celu ochrony przełęczy Polskie Wrota, którą przechodził szlak handlowy z Pragi nad Bałtyk. W XVI wieku zamek pozostaje we władaniu rycerzy rozbójników. Następnie opuszczony popada w coraz większą ruinę. Do dnia dzisiejszego zachowały się resztki murów i ruiny wieży zamkowej.





  

ZAMEK WLEŃ 

Powstanie murowanej warowni we Wleniu datuje się na XII w. Jest to jeden z najstarszych zamków w Polsce.

W następnych latach warownia była wielokrotnie przebudowywana i umacniana.

W czasie wojny trzydziestoletniej zamek był wielokrotnie oblegany. Ostatecznie wojska cesarskie, które odbiły go z rąk szwedzkich, wysadziły budowlę, żeby nigdy już nie stanowiła bastionu oporu. Od tej pory zamek pozostawał w ruinie. Kolejni właściciele nie podjęli się odbudowy, w zamian postawili nieopodal nowy pałac.

Obecnie zamek jest udostępniony do zwiedzania jako trwała ruina. 






ZAMEK CHOJNIK

Ruiny tej malowniczej warowni znajdują się w Sobieszowie – południowej dzielnicy Jeleniej Góry. Zamek wybudowano w XIV w. na szczycie góry Chojnik na wysokości 627 m n.p.m. z inicjatywy księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II. 

Widoki i panorama jaka rozpościera się z zamkowej wieży należy do najładniejszych w całej Kotlinie Jeleniogórskiej.

Zamek wielokrotnie był modernizowany i rozbudowywany, a największych inwestycji dokonano, kiedy budowla trafiła w ręce niemieckiego rodu Schaffgotschów. Z biegiem czasu porzucili zamek i przenieśli się do Cieplic. Pod koniec XVII w. na skutek uderzenia pioruna znaczna część warowni spłonęła i nigdy nie została odbudowana.

W XIX w. zamek staje się atrakcją turystyczną, a na jego terenie wybudowano schronisko turystyczne. W późniejszych latach z powodu groźby zawalenia zostaje zamknięty. W drugiej połowie XX w. zabezpieczono mury, odgruzowano dziedziniec i odbudowano część pomieszczeń, tym samym udostępniając zamek zwiedzającym.














ZAMEK W STAREJ KAMIENICY

Zamek w Starej Kamienicy wzniesiony został w XIII w. W kolejnych latach rozbudowany, a następnie poważnie uszkodzony podczas wojen husyckich.

W XVI w. rodzina Schaffgotschów przebudowała średniowieczny zamek w renesansową rezydencję. Najazd Szwedów, liczne pożary i powodzie doprowadziły warownię z biegiem lat do ruiny.

Na początku XXI w. zostały przeprowadzone prace zabezpieczające pozostałości warowni, odbudowano most, przyziemia i wieżę.





 

ZAMEK W RYBNICY

Ruiny zamku w Rybnicy znajdują się na kamiennym wzgórzu na obrzeżach wsi. Jego powstanie datuje się na XIV w.

Zamek został zniszczony w XV wieku, a następnie odbudowany i na przestrzeni wieków kilkukrotnie przebudowany. W początkach XIX wieku został ostatecznie opuszczony i od tamtego czasu sukcesywnie popadał w ruinę.

Do czasów współczesnych zachowała się ściana oraz zasypane piwnice.



 

WIEŻA KSIĄŻĘCA W SIEDLĘCINIE

Wieża w Siedlęcinie powstała w XIV w. na zlecenie księcia jaworskiego Henryka I. Była to jedna z największych wież mieszkalnych w Europie.

W kolejnych stuleciach budowla wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli. W XVIII w. znalazła się w posiadaniu rodu von Schaffgotsch, w którego rękach pozostała aż do 1945 roku.

Od 2001 r. wieża w Siedlęcinie jest własnością fundacji „Zamek Chudów” i została udostępniona dla zwiedzających.



 

ZAMEK W STOLCU

W miejscowości o wdzięcznej nazwie Stolec znajdują się ruiny pałacu, który powstał w miejsce wcześniejszego założenia. Pierwotnie zamek powstał w XIII w. jednak został zniszczony podczas wojen husyckich.

W XVIII w. rozebrano resztki ruin zamku i zbudowano pałac w stylu barokowym.

 

 

ZAMEK W STOSZOWICACH

Zamek w Stoszowicach wybudowano w XV w. Historia budowli w Stoszowicach nie jest znana, bo tak naprawdę nikt jej dokładnie nie zbadał. Po wojnie upaństwowiony majątek trafił do Państwowego Ośrodka Hodowli Zarodkowej. W pałacu ulokowano biura, później bibliotekę oraz kawiarnię. Kiedy zamknięto ośrodek hodowlany tereny te przejęła Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa, która wynajmowała go prywatnej osobie, a następnie sprzedała.



 

ZAMEK W ZAGÓRZU ŚL.

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim jest jednym z najbardziej malowniczo położonych zamków na Dolnym Śląsku. Murowany zamek wybudowany został w XIV w na szczycie góry Choina na styku Gór Wałbrzyskich i Sowich przez Bolka I Surowego.

W 1392 r. Zamek Grodno wraz z całym księstwem świdnicko-jaworskim został wchłonięty do Korony Czeskiej, a następnie stał się siedzibą rycerzy-rozbójników.zniszczony przez Szwedów podczas wojny trzydziestoletniej zaczął popadać w ruinę.

Pierwsze prace rekonstrukcyjne zaczęto podejmować już pod koniec XIX w. Od 2008 r. zamek jest własnością gminy Walim.

 





 

ZAMEK W RATNIE DOLNYM

Zamek w Ratnie Dolnym wybudowany został w XIV w. z inicjatywy śląskich panów de Mussin. W 1563 r. został rozbudowany przez hrabiego Balzera von Reichenbach w stylu renesansowym, przekopano fosy i dodano wały obronne.

Kolejni właściciele dokonali kolejnych przebudów zamku, czyniąc z niego wspaniałą renesansowo-barokową rezydencję, jedną z najładniejszych na ziemi kłodzkiej.

Po II wojnie światowej budowla użytkowana była przez miejscowy PGR, pełniła również funkcję domu wczasowego.

Obecnie zamek znajduje się w rękach prywatnych. Pozbawiony jednak remontów niszczeje w zastraszającym tempie.



 

ZAMEK W ZĄBKOWICACH ŚL.

Zamek w Ząbkowicach Śląskich został wzniesiony w XVI w. w miejsce gotyckiego zamku obronnego. Była to pierwsza budowla w stylu renesansowym na Śląsku. Pierwotna budowla pochodząca z XIV wieku uległa zniszczeniu podczas wojen husyckich, a później lokalnych walk mieszczan. 

Po licznych oblężeniach, szturmach i zniszczeniach w następnych wiekach, zamek został ostatecznie opuszczony w XVIII wieku i zaczął popadać w ruinę.

Obecnie jest utrzymywany jako tzw. trwała ruina i udostępniony do zwiedzania.




 

ZAMEK W PŁAKOWICACH

Zamek w Płakowicach był jedną z największych renesansowych budowli obronnych na Śląsku. Początkowo w miejscu dzisiejszego pałacu istniał dwór obronny z XV w. Budowę większego założenia rozpoczął w 1550 r. Rumpold Talkenberg z Podskala.

W XVIII i XIX zamek został dwukrotnie przebudowany. Ostatni prywatny właściciel sprzedał budowlę w 1824 r. z przeznaczeniem na szpital psychiatryczny, który funkcjonował do 1945 r. Po II wojnie światowej w zamku znajdowała się jednostka wojskowa, a następnie ogromny ośrodek „Dom Dziecka” zarówno dla polskich jak i koreańskich dzieci.

Od końca XX w. zamek należy do chrześcijańskiego Ośrodka „Elim” Kościoła Baptystów.





ZAMEK W SKALE

Zamek w Skale wybudowany został w XIV w. Zniszczony przez husytów w pierwszej połowie XV w. Na jego fundamentach w 1513 r. wybudowano renesansowy dwór. Przebudowywany w XVIII i XIX w., zyskał wówczas klasycystyczny wygląd.

Po II wojnie światowej wyposażenie zamku zostało rozgrabione przez Rosjan, następnie budowla stała się własnością miejscowego PGR. Nieremontowana popadła w ruinę.







 

ZAMEK GRODZIEC

Pierwszy gród na wznoszącym się prawie 400 m.n.p.m. wygasłym wulkanie, istniał już za czasów słowiańskiego plemienia Bobrzan. Kamienna warownia powstała w XV w. dzięki legnickiemu księciu Fryderykowi I.  Dzięki licznym przebudowom,  zamek staje się jedną z piękniejszych rezydencji gotycko-renesansowych na Śląsku. Przez całe wieki warownia przyciąga kolejnych najeźdźców, którzy dokonują wielu zniszczeń. Na początku XIX w. ówczesny właściciel zamku podjął się prac remontowych i udostępnił go turystom do zwiedzania. W tamtym okresie budowla uchodziła za pierwszy w Europie zabytek przystosowany do celów turystycznych.

Po II wojnie światowej zamek staje się własnością Starostwa Powiatowego w Złotoryi. Obecnie jego dzierżawcą jest specjalnie do tego powołana spółka.







 

ZAMEK W JAWORZE

Zamek w Jaworze wybudowano w XIII w. Początkowo była to wieża obronno-mieszkalna otoczona wałem i fosą. Wraz z powstaniem księstwa jaworskiego rozpoczęła się rozbudowa zamku.

Do końca XIV w. zamek znajduje się w posiadaniu książąt jaworsko-świdnickich, następnie przechodzi pod władanie starostów czeskich. Wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany w kolejnych stuleciach, zatraca wygląd średniowiecznej warowni.

Od końca XVIII w. aż do 1956 r. zamek pełnił rolę więzienia. Obecnie do zwiedzania udostępnione jest południowo-zachodnie skrzydło zamku.



 

ZAMEK W BOLKOWIE

Zamek Bolków został wybudowany na polecenie księcia legnickiego w XIII w. To najstarszy zamek na Szlaku Zamków Piastowskich. Stał się słynny nie tylko za sprawą malowniczego położenia, ale także dzięki prestiżowym turniejom rycerskim jakie odbywają się na jego terenie kilka razy w roku.

W XVIII wieku za sprawą obecnych właścicieli ma miejsce przebudowa i remont zamku. W 1810 r. budowla przechodzi na własność skarbu państwa pruskiego. Niezamieszkana popada w ruinę.

Po II wojnie światowej zamek wraz z zachowaną ekspozycją muzealną stał się oddziałem muzeum. Obecnie na zamku swoją siedzibę ma również Bractwo Rycerskie.










ZAMEK W ŚWINACH

Pierwszy drewniany gród warowny wzniesiono w Świnach w XI w. Miał strzec drogi handlowej do Czech. W XIV w. zamek stał się własnością rycerskiego rodu Świnków i był nią aż do XVIII w. W miejsce drewnianych umocnień postawiono wieżę mieszkalno-obronną, a w kolejnych latach dokonano znacznej rozbudowy warowni.

W XVIII w. zamek staje się własnością pruskiego hrabiego, pozostaje jednak niezamieszkany i niszczeje z roku na rok. Pierwsze prace zabezpieczające rozpoczęto w latach 30-tych XX w. Obecnie zamek jest własnością prywatną.





 

ZAMEK W LIPIE

Zamek w Lipie wybudowano na przełomie XIII i XIV w. z inicjatywy jednego z rodów rycerskich. Skromne założenie zamkowe zostało rozbudowane w XVI wieku przez przedstawicieli wielkiego śląskiego rodu von Zedlitz.

W drugiej połowie XVIII w. zamek pozbawiony już znaczenia obronnego, mocno podupadł. Opuszczony, pod koniec wieku użytkowany jest już tylko do celów gospodarczych i magazynowych, a nieużywane elementy fortyfikacji stały się miejscem pozyskiwania taniego materiału budowlanego dla okolicznych mieszkańców.

Obecnie zamek znajduje się w rękach prywatnych. Do czasów obecnych zachowały się fragmenty kamiennych murów zabudowań i wieży.




 

ZAMEK W PŁONINIE

Zamek Niesyto w Płoninie wybudowany został najprawdopodobniej w XIV w.

W XVI ówczesny właściciel wzniósł w sąsiedztwie gotyckiej budowli okazały renesansowy pałac, przenosząc do niego swoją rezydencję, sam  zamek zaś stał się obiektem pełniącym funkcje pomocnicze m.in. magazynu na ziarno.

W czasie II Wojny Światowej w zamku mieścił się ośrodek wychowawczy dla rasowych dziewcząt niemieckich, następnie stacjonowali tam oficerowie  Luftwaffe. Po wojnie zamek przekształcono w obiekt kolonijny. Pod koniec XX w. pożar strawił większość budowli.

Obecnie znajduje się w rękach prywatnych.





 

ZAMEK KARPIEŃ

Na samym szczycie Karpiaka (782 m.n.p.m.) w Górach Złotych, znajdują się ruiny średniowiecznego zamku.

Na początku XIV w. król Czech przekazuje tereny zamkowe rodzinie von Glaubitz ze złotym karpiem w herbie. Datuje się powstanie warowni na początek XIV w., choć istnieje przypuszczenie, że pierwszy gród w tym miejscu założyło znacznie wcześniej plemię Chorwatów.

Zamek ulokowano w strategicznym miejscu, jego zadaniem była ochrona traktu handlowego z Wieliczki do Pragi zwanego "Solną Drogą". niestety okres wojen husyckich spustoszył okolicę i samą warownię. opuszczony i zrujnowany zamek na początku XVI w stał się siedzibą okolicznych rozbójników. Nigdy nie został odbudowany, a w XIX w. okoliczni mieszkańcy wykorzystali kamień do budowy swoich domów.

Do dziś zachowały się jedynie fragmenty kamiennych murów przyziemia.





ZAMEK W MIĘDZYLESIU

Zamek w Międzylesiu wybudowano w XIV w. w miejscu wcześniejszego grodu. Była to siedziba rycerskiego rodu von Glaubitz i została zniszczona podczas wojen husyckich.

Pod koniec XVI w. kolejni właściciele wznieśli na ruinach zamku, renesansowy dwór, który na przestrzeni kolejnych lat został znacznie rozbudowany.

W XX w. zamek został odrestaurowany i obecnie w jego wnętrzach mieści się hotel i restauracja.





ZAMEK SZCZERBA

Ruiny zamku Szczerba, którego powstanie datuje się na koniec XIII w. znajdują się w południowo-wschodniej części Gór Bystrzyckich. Przypuszcza się, że w miejscu obecnego zamku, już na początku XI w. istniał niewielki gród. Kamienny zamek został podarowany zakonowi cystersów, ale szybko przejęli go rycerze czescy. Rodzina Glaubitzów otrzymała zamek na początku XIV w. od Króla Czech Jana Luksemburskiego.

Warownia została zniszczona podczas wojen husyckich w pierwszej połowie XV w. i nigdy nie została odbudowana. Ruiny posłużyły okolicznym mieszkańcom jako źródło kamienia budowlanego.

Do dziś zachowały się fragmenty murów obronnych, pozostałości baszty i budynku mieszkalnego.




ZAMEK W JANOWICACH WIELKICH

Zamek Bolczów w Janowicach Wielkich wybudowano w XIV w. na wzgórzu o wysokości 561 m. n.p.m. Za inicjatora budowy uważa się dworzanina księcia Bolka II z rodu Bolczów.

Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli. Na przestrzeni lat został znacznie rozbudowany. W 1645 r. zamek został zajęty przez Szwedów, którzy opuszczając go wzniecili pożar. Próby odbudowy warowni nie powiodły się i od tego czasu budowla pozostaje w ruinie.

W XIX w. na skutek wzrostu zainteresowania turystyką dokonano częściowej rekonstrukcji warowni. Obecnie zamek jest w zarządzie Lasów Państwowych.







ZAMEK W KARPNIKACH

Zamek w Karpnikach powstał w XIV w. z inicjatywy rycerza Henryka Czirna. W kolejnych stuleciach zamek był kilkakrotnie przebudowywany, a jego obecny wygląd pochodzi z XIX w.

Podczas II wojny światowej urządzono na zamku składnicę muzealną, w której umieszczono zbiory zrabowane w państwach okupowanych przez Hitlera.

W drugiej połowie XX w. zamek pełnił funkcję ośrodka wypoczynkowego, a następnie sanatorium dla dzieci. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych, a w jego wnętrzach urządzono hotel i restaurację.




 ZAMEK W RYBNICY LEŚNEJ

Zamek Radosno w Rybnicy Leśnej wybudowano najprawdopodobniej w XIII w. na wzgórzu o wysokości 770 m n.p.m. Początkowo była to kamienna obronna wieża, do której z czasem dołączyły budynki mieszkalno-gospodarcze i mury obronne.

Od początku XV w. zamek był zajmowany przez rycerzy-rabusiów. Zdobyty pod koniec XV w. przez wrocławskiego starostę na polecenie króla czeskiego i zniszczony. Od tego czasu pozostaje w ruinie.




 

ZAMEK W KAMIENNEJ GÓRZE

Zamek Grodztwo w Kamiennej Górze powstał w XVI w. w miejscu starej wieży obronnej. Lokalna gałąź rody Schaffgotschów zainicjowała budowę jednej z najokazalszych rezydencji pałacowych na Dolnym Śląsku.

Budowla popadała stopniowo w ruinę po II wojnie światowej. Pożar z 1964 r. tylko pogorszył jej stan.





 

ZAMEK NA OSTROWIE TUMSKIM WE WROCŁAWIU

Zamek Piastów Śląskich na Ostrowie Tumskim powstawał stopniowo w XII i XIII w. w miejscu istniejącego grodu.

Na początku XIV wieku tereny zamkowe zaczęły przechodzić na rzecz biskupstwa. Zmiana sposobu użytkowania zamku doprowadziła do wielu przebudów, pomieszczenia pałacowe zaadoptowano na cele mieszkalne, rozebrano także część murów zamkowych. Nieużytkowany został w XVI wieku rozebrany.

Po II wojnie światowej odbudowano kaplicę  św. Marcina, budynek szpitala wzniesiony po 1815 r. oraz sąsiedni dom - obecnie klasztor.

Dzięki pracom konserwatorskim prowadzonym w drugiej połowie XX w. możliwe było odsłonięcie i wyeksponowanie południowej części fundamentów muru obwodowego oraz fundamentów pałacu.



 

ZAMEK W LEŚNICY

Pierwszy zamek będący siedzibą książęcą powstał w Leśnicy najprawdopodobniej w 1132 r. Wielokrotnie niszczony i przebudowywany. Po śmierci ostatniego księcia wrocławskiego zamek wraz z całym księstwem wrocławskim stał się częścią królestwa Czech i stanowił rezydencję bogatych rodów mieszczan wrocławskich.

Podczas II wojny światowej zamek nie został zniszczony. W drugiej połowie XX w. został przebudowany i zaadoptowany na potrzeby domu kultury. Obecnie mieści się w nim Centrum Kultury „Zamek”.




 

ZAMEK W PRUSICACH

Zamek w Prusicach najprawdopodobniej został wybudowany w XIII w. przez księcia wrocławskiego Henryka II Białego, choć według innych źródeł zamek powstał w pierwszej połowie XIV w.

Pierwszych poważnych zniszczeń zamku dokonali Husyci w 1432 r. Odbudowano go sto lat później jako rezydencję pałacową.

Na początku XIX w. w trakcie rozbiórki murów obronnych miasta rozebrano również część zamku. Do czasów obecnych zachowało się zachodnie skrzydło zamku, które w 2005 r. przeznaczono na prywatne mieszkania.



 

ZAMEK W ŻMIGRODZIE

Zamek w Żmigrodzie wybudowano pod koniec XIII w. Na przestrzeni lat należał naprzemiennie do biskupów wrocławskich, książąt oleśnickich oraz stanowił własność rycerską. Trawiony wielokrotnie przez pożary. Odbudowany i odpowiednio umocniony przez blisko dwa lata odpierał atak wojsk szwedzkich.

W okresie wojny trzydziestoletniej został przebudowany na twierdzę. Nowi właściciele obiektu w XVII wieku zburzyli jednak fortyfikacje i wznieśli barokowy pałac.

Budowla została zniszczona w 1945 r. Na początku XXI w. rozpoczęto prace rekonstrukcyjne zachowanej części ruin.

 




 

ZAMEK W SUŁOWIE

Zamek w Sułowie został wzniesiony w pierwszej połowie XIV w. przez książąt oleśnickich. Od końca XVI pozostawał w rękach prywatnych.

Do czasów obecnych zachowały się nieliczne fragmenty murów przyziemia.


 

ZAMEK W MILICZU

Zamek w Miliczu wybudowany został pod koniec XIII w. Początkowo był rezydencją biskupa wrocławskiego. Walory obronne nadali budowli książęta oleśniccy.

W XVI w. pożar doszczętnie niszczy zamek. Odbudowano go w stylu renesansowym, nieopodal wzniesiono pałac i założono park. Pod koniec XVIII w. po raz kolejny pożar niszczy zamkowe mury. Mimo prób odbudowy budowla zostaje opuszczona i zaczyna popadać w ruinę. 





 

ZAMEK W MIETKOWIE

W połowie XVI wieku w Mietkowie wzniesiono obronną wieżę mieszkalną. Rozbudowana i przekształcona w dwór w XVIII wieku, a następnie w drugiej połowie XIX w. przebudowana na neogotycki pałac.

Z fragmentów pałacu, które pozostały, zobaczyć można narożne wieżyczki zdobiące elewację oraz ruiny wieży.



 



ZAMEK W DOMANICACH

Pierwszy zamek w Domanicach powstał w XIII w. i stanowił siedzibę rycerską. Wielokrotnie przebudowywany zatracił funkcje obronne. Na obecny kształt pałacu miała wpływ w największym stopniu przebudowa z XVIII w.

Po II wojnie światowej pałac stał się własnością państwa i wykorzystywany był jako Dom Związku Artystów Scen Polskich. Obecnie jest w rękach prywatnych.


 


ZAMEK W KRASKOWIE

Pierwotnie w miejscu ówczesnego pałacu istniał zamek wodny, który uległ zniszczeniu podczas wojny trzydziestoletniej. Dzieje tej warowni są poznane w niewielkim stopniu.  W  XVII w. odbudowano zniszczony zamek w formie pałacu, ale przy zachowaniu walorów obronnych.

W kolejnych latach obiektowi nadano styl barokowy,  zatarto elementy fortyfikacji, zasypano fosę. Uszkodzony podczas II wojny światowej, następnie przejęty przez PGR, ulegał coraz większej dewastacji. Pod koniec XX w. pałac zostaje wykupiony przez prywatnego inwestora.



 

ZAMEK W GRODZISZCZU

Nie wiadomo kto był inicjatorem wzniesienia warowni na Górze Zamkowej o wysokości 583 m n. p. m. Najprawdopodobniej zamek został wybudowany przez książąt świdnicko-jaworskich na początku XIV w. Stanowił następnie siedzibę rycerzy-rozbójników. Zniszczony najprawdopodobniej w XV w.

Do dziś zachowały się resztki murów wieży oraz relikty budynku mieszkalnego.

 



ZAMEK W ŚWIDNICY

Zamek w Świdnicy został wzniesiony przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I w XIII wieku. Następnie przeszedł na własność królów czeskich, którzy przyznawali go kolejnym rodom rycerskim.

Dwa potężne pożary z XVI i XVII wieku całkowicie zniszczyły zabudowania zamkowe. Na fundamentach zamku wybudowano kościół pod wezwaniem św. Antoniego. Do czasów obecnych zachowały się częściowo mury piwnic oraz zabytkowy portal wejściowy z 1537 r.

 




ZAMEK KSIĄŻ W WAŁBRZYCHU

Zamek Książ… największa warownia na Dolnym Śląsku, a trzecia co do wielkości w całej Polsce (zaraz po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu) powstał w XIII w. z inicjatywy księcia piastowskiego Bolka I Surowego. Zamek miał znaczenie strategiczne, zabezpieczać miał szlaki handlowe ze Śląska do Czech.

Historia zamku była dość burzliwa, wielokrotnie zmieniał właścicieli, był celem walk i grabieżczych napadów. Na początku XVII wieku warownia staje się własnością rodziny Hochberg i w jej posiadaniu znajduje się przez kolejne 400 lat.

Podczas II wojny światowej zamek zaadoptowano na jedną z kwater Adolfa Hitlera, a wszelkie dobra materialne uległy konfiskacie na rzecz Rzeszy Niemieckiej. Zdewastowana budowla niszczała i plądrowana była systematycznie przez okoliczną ludność. Dopiero w drugiej połowie XX w. rozpoczęto pierwsze prace remontowe. Obecnie zamek należy do Gminy Wałbrzych.

 





 

ZAMEK STARY KSIĄŻ W WAŁBRZYCHU 

Zamek Stary Książ zbudowano w XIX w na murach średniowiecznego zamku piastowskiego księcia Bolka I Surowego.

Pierwotna warownia straciła na znaczeniu pod koniec XIV w. i stała się siedzibą rycerzy – rabusiów. Zamek popadł w ruinę i przestał funkcjonować na początku XVI. Na początku XIX wieku właściciel zamku Książ zlecił przebudowę istniejących resztek ruin dawnego zamku na tzw. romantyczne ruiny.

Stary Książ pełnił najpierw funkcje reprezentacyjne, a następnie ulokowano w nim muzeum, którego wnętrza były wyjątkowo bogato wyposażone. W 1945 r., gdy Książ przejęli żołnierze Armii Radzieckiej zamek doszczętnie spłonął. Do dziś zachowane są niewielkie fragmenty głównego budynku, kaplicy i wieży.







 ZAMEK CZOCHA W LEŚNEJ

Zamek Czocha powstał jako obronna warownia graniczna z inicjatywy króla Czech Wacława I w XIII wieku. Przez wiele lat stanowi siedzibę książąt piastowskich Henryka I Jaworskiego i Bolka II Małego. W XIV wieku wraca do Czech i podlega rządom kolejnych rodów rycerskich.

Wraz z nastaniem epoki renesansu ma miejsce przebudowa zamku na rozległą rezydencję. Niestety potężny pożar jaki miał miejsce w XVIII w. zniszczył część warowni, spłonęło wiele zabytkowych mebli i bogato wyposażona w tzw. „białe kruki” biblioteka.

Na początku XX w. drezdeński producent wyrobów tytoniowych kupuje zamek i zleca jego odbudowę i modernizację słynnemu architektowi. Zamek Czocha staje się jedną z najpiękniejszych budowli zabytkowych Dolnego Śląska.

Po II wojnie światowej zamek funkcjonował jako Wojskowy Dom Wypoczynkowy, dlatego nie występował na mapach jako budowla utajniona. Obecnie jest udostępniony do zwiedzania i wielokrotnie był wykorzystany w przemyśle filmowym. Na jego terenie nakręcono min. Tajemnicę twierdzy szyfrów, Wiedźmina czy Sensacje XX wieku.

 






ZAMEK W PRZEWORNIE

Zamek w Przewornie pochodzi z XV w. kiedy to okoliczne tereny przejmuje rodzina Czirnów.

Wielokrotnie na przestrzeni lat zmieniał właścicieli, wielokrotnie był niszczony. Kiedy w połowie XVIII w. po przegranej wojnie z Austrią, Śląsk znalazł się w granicach państwa pruskiego, Przeworno staje się własnością berlińskiego szpitala „Cherite”. Pozostaje w jego posiadaniu aż do 1945 r.

Po II wojnie światowej majątek przeszedł na własność państwa. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych.








ZAMEK W SIMISŁAWICACH

Gotycki zamek w Simisławicach powstał w XV w. z inicjatywy rycerza Jerzego Czirna. Początkowo była to wieża mieszkalno-obronna, dopiero w XVII w. powstaje późnorenesansowy zamek, a właściwie dwór.

Po 1945 roku budowla należała do PGR i przeznaczono ją na biura i mieszkania.






ZAMEK W KRASIEWICACH  

Zamek Gromnik w Krasiewicach ulokowano na najwyższym wzniesieniu Wzgórz Strzelińskich. Wybudowany przez rodzinę Czirn w XV w.

Ponieważ Czirnowie uchodzili za rozbójników napadających na kupców, zamek był wielokrotnie niszczony przez wojska książęce i biskupie. W walkach w 1482 r. zamek został ostatecznie zniszczony. Do czasów obecnych zachowały się fragmenty murów przyziemia.






 

ZAMEK W WITOSTOWICACH

Zamek wodny w Witostowicach wybudowano w pierwszej połowie XV w. z inicjatywy książąt ziębickich.

W XVI w. budynek został całkowicie przebudowany na styl renesansowy.

Po 1945 r. zamek był użytkowany przez miejscowy PGR, co zakończyło się jego kompletną dewastacją. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych.




 

ZAMEK W SŁUŻEJOWIE

Zamek, a właściwie dwór obronny w Służejowie powstał na początku XVII w.

Dwór był przebudowywany kilkukrotnie w XIX w. kiedy stanowił własność rodziny von Schlabrendorfów. Obecnie znajdują się w nim kilka mieszkań prywatnych, choć całość jest mocno zdewastowana.




 

ZAMEK W BOBOLICACH

Zamek, a dokładniej dwór obronny w Bobolicach powstał na początku XVII w. r. dla rodziny von Mettich. Z biegiem czasu przekształcono go w barokowy pałac. Obecnie w remoncie.





 

ZAMEK W CIEPŁOWODACH

W miejscowości Ciepłowody znajdują się ruiny zamku rycerskiego z XIII w. Około 1400 r. powstaje częściowo murowany zamek.

Przez kolejne stulecia zamek stanowił własność kilku rodów szlacheckich. Pod koniec XIX w. doszczętnie spłonął, a podczas jego odbudowy zlikwidowano jego obronny charakter.

Obecnie zamek znajduje się w rękach prywatnych i niszczeje z każdym rokiem coraz bardziej...🤷‍♀️😒






 

ZAMEK W NIEMCZY

Zamek w Niemczy powstał z inicjatywy księcia świdnickiego Bolka w XIV w. Wielokrotnie niszczony podczas walk czy pożarów. Odbudowywany utracił swój obronny charakter.

Po II wojnie światowej był wykorzystywany przez różne instytucje. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych.





 

ZAMEK W GOLI DZIERŻONIOWSKIEJ

Zamek w Goli Dzierżoniowskiej wybudowany przez Leonarda von Rohnau w XVI w. Zaniedbany i opuszczony, na przełomie XIX i XX wieku został odbudowany i odrestaurowany.

Obecnie mieści się w nim hotel znany jako Uroczysko Siedmiu Stawów.





ZAMEK W WILKOWIE WIELKIM

Pierwotnie w Wilkowie Wielkim istniała rycerska wieża obronna. W XVI w kiedy budowla była własnością rodziny von Nimitz, dobudowano do niej pałac w stylu renesansowym.

Na przestrzeni lat budowla wielokrotnie zmieniała właścicieli. Po wojnie umieszczono w niej Ośrodek Hodowli Zarodowej, który do dziś jest jej właścicielem.



 

ZAMEK W PRZYSTRONIU

Zamek w Przystroniu pochodzi z XVI w. Nie jest do końca poznana historia ówczesnego obiektu. Około 1800 r. renesansowy obiekt rozbudowany został na klasycystyczny pałac. Obecnie opuszczony. 




ZAMEK W DOBROSZYCACH  

Zamek, a właściwie dwór obronny w Dobroszycach powstał pod koniec XVI w. W późniejszym okresie został przebudowany na książęcą rezydencję.

Obecny wygląd zamek zawdzięcza wielkiej przebudowie jaka miała miejsce pod koniec XIX w. Pozbawiony został wówczas barokowych ozdób. Po II wojnie światowej zamek zostaje zaadaptowany na budynek szkoły. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych.



 

ZAMEK W OLEŚNICY  

Zamek w Oleśnicy powstał pod koniec XIII w. Jego budowę zainicjował najprawdopodobniej Konrad I.  Kolejne rozbudowy i przebudowy uczyniły z zamku renesansową rezydencję o nowoczesnych jak na tamte czasy fortyfikacjach.

Pod koniec XIX w. podniszczony zamek staje się lennem pruskim.

Nowi właściciele Hohenzollernowie przeprowadzili gruntowną renowację zamku, który do 1945 r. był ich letnią rezydencją.

Po wojnie na zamku przetrzymywano jeńców wojennych, a w późniejszym okresie mieściło się w nim Technikum Budowlane i filia Muzeum Archeologicznego.






 

ZAMEK W BIERUTOWIE

Zamek w Bierutowie pochodzi z XIV w. i początkowo był siedzibą zarządcy miasta. W późniejszym okresie rezydencją Książąt Bierutowskich.

Od drugiej połowy XVIII w. byl siedzibą nadleśnictwa i stopniowo niszczał.

Pod koniec XX wieku pomieszczenia zamkowe zaadaptowano na mieszkania komunalne, które znajdują się tam po dziś dzień.

 




ZAMEK W JELCZU - LASKOWICACH 

Ruiny znajdujące się w Jelczu - Laskowicach są pozostałością zamku z XIV w.

Przez kolejne stulecia zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli.

Przeniesienie siedziby rodu ostatniego z właścicieli na początku XIX w. spowodowało powolne popadanie zamku w ruinę, zwłaszcza, gdy urządzono w nim browar.

 




ZAMEK W OŁAWIE

Pierwszy zamek w Oławie powstał w XIII w. i został zniszczony podczas wojen husyckich. W XIV w. z polecenia księcia Ludwika I w północnej części miasta wzniesiono nowe założenie. Pod koniec XVI w. warowni nadano renesansowego charakteru.

W XIX w. rozpoczęła się rozbiórka znacznej części zamkowych założeń, a pozostałe uległy zniszczeniu podczas II wojny światowej. Częściowo odbudowany zamek dziś stanowi siedzibę Urzędu Miejskiego.



 

ZAMEK W BIESTRZYKOWIE

W Biestrzykowie znajdują się ruiny wieży mieszkalno-obronnej z XV w. Należała do administratora dóbr wrocławskich. Niewiele jest informacji na temat jej historii

Zniszczona została po 1945 r.. Obecnie odbudowana stanowi atrakcję turystyczna, choć zamkniętą na cztery spusty...



 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz