wtorek, 4 maja 2021

ZAMKI W POLSCE - WOJ. WIELKOPOLSKIE

W województwo wielkopolskim każdy znajdzie coś dla siebie... zabytki sprzed ponad tysiąca lat, najstarsze w kraju miasta, liczne zamki. To region bogaty w zasoby naturalne, liczne jeziora i rzeki. 

Zamki, pałace, dworki to najciekawsze atrakcje Wielkopolski. Te pięknie odrestaurowane przyciągają rzesze turystów z całego kraju, ale znajdziemy tu również miejsca tajemnicze, które również zasługują na ich odkrycie.

 

ZAMEK W GOLEJEWKU

Pod koniec XV wieku, z inicjatywy rodziny Chojeńskich w Golejewku powstaje zamek obronny.Z tego okresu pozostał nasyp oraz baszta, przekształcona później w wieżę bramną.

W XVII w. majątek wraz z zamkiem przeszedł w ręce rodziny Rogalińskich herbu Nałęcz, którzy postawili nowy dwór, a dawna budowla zamkowa zaczęła popadać w ruinę i nigdy już nie została odbudowana. Na jej miejscu, w 2 połowie XIX w. wzniesiono, zachowany do naszych czasów, pałac.









ZAMEK W RYDZYNIE

Zamek Królewski w Rydzynie powstał na początku XV w. Pierwotne gotyckiej założenie zostało zbudowane przez Jana z Czerniny herbu Wierzbna na sztucznej wyspie i przetrwało niecałe dwa stulecia, aż do najazdu Szwedów.

Pod koniec XVII w. częściowo na murach zamku, wzniesiono barokową rezydencję Leszczyńskich według projektu królewskiego architekta. W kolejnych latach zamek wielokrotnie był modernizowany i przebudowywany.

W XX w. początkowo na zamku mieścił się niemiecki obóz jeniecki, a następnie wnętrza zamkowe zaadaptowano na potrzeby gimnazjum.

W 1945, bezpośrednio po wkroczeniu żołnierzy Armii Czerwonej, zamek został przez nich ograbiony i spalony. Odbudowano go do stanu surowego i przekazano Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Nowy właściciel przeprowadził w latach 70-tych XX w. rekonstrukcję konserwatorską niektórych wnętrz, przeznaczając budynek na hotel z funkcjami konferencyjną i gastronomiczną, którą to rolę zamek pełni do dziś. 








ZAMEK W OSIECZNEJ

Zamek w Osiecznej wzniesiony został pod koniec XV w. z inicjatywy rodziny Borków.

Kolejni właściciele dokonali rozbudowy założenia. Pod koniec XIX wieku Henryk Hedebrand dokonał renowacji i kolejnej przebudowy zamku, która nadała mu dzisiejszy kształt.

Przez wiele lat w zamku funkcjonował Szpital Rehabilitacyjno-Leczniczy dla Dzieci i Młodzieży, obecnie Centrum Rehabilitacji.









ZAMEK W ZBĄSZYNIU

Zamek w Zbąszyniu zaczęto budować na zlecenie Abrahama ze Zbąszynia, który wkrotce zmarł, a jego majątek odziedziczył wnuk. Kontynuował on prace jednak przedsięwzięcie nie zostało nigdy ukończone, na przełomie XVII i XVIII wieku posiadłość zaczęła obracać się w ruinę.

Dziś istnieje wieża bramna, która powstała prawdopodobnie w pierwszym okresie budowy zamku oraz prochownia pod zachodnim bastionem.








ZAMEK W OSTRZESZOWIE

Zamek w Ostrzeszowie został wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego w połowie XIV w. Był siedzibą starosty królewskiego. Podczas potopu szwedzkiego mocno zniszczony, następnie odbudowany i użytkowany jako siedziba sądu ziemskiego aż do końca XVIII w.

Od początku XIX  w. zaczyna stopniowo popadać w ruinę, następnie zostaje rozebrany. Jedyną pozostałością po dawnej warowni jest wieża i resztki murów.



ZAMEK W ODOLANOWIE  

Zamek w Odolanowie został wzniesiony pod koniec XIII w. jako siedziba starostów. Zniszczony przez wojska szwedzkie, został odbudowany, choć utracił swój pierwotny charakter.

Zamek znajdował się w miejscu, w którym obecnie znajduje się szkoła. W jej wnętrzach najprawdopodobniej zachowały się resztki dawnych murów zamkowych.



 

ZAMEK W KROTOSZYNIE

Zamek został wzniesiony na początku XV w.  przez ówczesnych właścicieli tych terenów - rodzinę Krotoskich.

Nie znana jest dokładna lokalizacja zamku, najprawdopodobniej obecny Pałac Gałeckich wzniesiony pod koniec XVII stoi w miejscu dawnej warowni.
 



 

ZAMEK W KOŹMINIE

Zamek w Koźminie został wzniesiony w drugiej połowie XIV w. przez wojewodę poznańskiego Maćka Borkowica.

Przebudowany w XVI w. w renesansową rezydencję. W czasie I wojny światowej zamek funkcjonował jako szpital wojskowy, a od zakończenia II wojny światowej istnieją tu szkoły, początkowo szkoła rolnicza, później liceum ekonomiczne, a obecnie zespół szkół ponadgimnazjalnych.




 

ZAMEK W JAROCINIE

Pierwszym obiektem obronnym w Jarocinie była wieża mieszkalno-obronna z XIII w. strzegąca ważnych szlaków komunikacyjnych. Kiedy wieża spłonęła jej ówcześni właściciele Zarembowie wznieśli w jej miejsce murowany zamek. Nieznany jest jego kształt.

Od 1661 r. aż do końca II wojny światowej zamek był własnością rodziny Radolińskich. Wznieśli oni nieopodal neogotycki pałac a zamek pozostawiony sam sobie popadał w ruinę.

Resztki zamku odnowiono i zachowano w postaci tzw. Skarbczyka, w którym umieszczono archiwum miejskie.




 

ZAMEK W GOŁUCHOWIE

Zamek w Gołuchowie został wzniesiony w XVI w. w miejsce dawnego dworu obronnego.

Na przestrzeni lat zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli popadając stopniowo w ruinę. Pod koniec XIX w. dokonano gruntownej odbudowy połączonej z remontem.

W grudniu 2016 zamek został odkupiony od Fundacji Książąt Czartoryskich przez Skarb Państwa.







ZAMEK W KALISZU

Zamek Królewski w Kaliszu został wzniesiony przez Bolesława Pobożnego w XIII w. Początkowo była to konstrukcja drewniana, następnie z inicjatywy Kazimierza Wielkiego powstaje murowana warownia. Był to największy zamek w Wielkopolsce.

Pod koniec XVIII w. podczas pożaru miasta zamek spłonął. Kolejni właściciele terenów dokonali rozbiórki pozostałości zamku. W jego miejscu wybudowano szkołę.

Jedyną pozostałością zamku są odkryte przez archeologów niewielkie fundamenty na terenie Liceum Ogólnokształcącego.



 

ZAMEK W OPATÓWKU

Zamek w Opatówku wzniesiony został w XIV w. jako siedziba biskupów. Na przestrzeni lat był wielokrotnie przebudowywany, a na początku XIX w. został zburzony.

Obecnie z dawnego zamku zachował się jedynie niewielki  budynek będący narożnikiem pałacu generalskiego.


 

ZAMEK W KÓRNIKU

Zamek w Kurniku uznany za Pomnik Historii Polski wybudowany został w pierwszej połowie XV w.

Do końca XVI w. zamek był reprezentacyjną siedzibą rodu Górków jednego z najpotężniejszych rodów magnackich Wielkopolski.

Kolejni właściciele w tym w głównej mierze rodzina Działyńskich, dokonują przebudowy rezydencji.

W 1924 r. ówczesny właściciel Władysław Zamoyski przekazał cały swój majątek w tym zamek z okazałą kolekcją dzieł sztuki narodowi polskiemu. Zbiory te zostały w znacznej części rozgrabione w czasie II wojny światowej.

Obecnie w Zamku mieści się Muzeum mające w swoich zbiorach wiele unikatowych eksponatów. Najokazalszym wnętrzem rezydencji jest Sala Mauretańska, nawiązująca do Dziedzińca Lwów w Alhambrze.


 
 






ZAMEK CESARSKI W POZNANIU

Zamek Cesarski w Poznaniu - to jeden z "najmłodszych" zamków w Europie. Wybudowano go na początku XX w. dla ostatniego cesarza niemieckiego i Króla Prus Wilhelma I.

Po powstaniu wielkopolskim zamek stał się własnością Skarbu Państwa. W 1939 r. podjęto decyzję o przebudowie dawnej rezydencji cesarskiej na siedzibę Adolfa Hitlera, gruntownie zmieniono układ wnętrz i ich funkcje.

Po II wojnie światowej na zamku ulokowano koszary Ludowego  Wojska Polskiego. Następnie siedzibę
miała tu Miejska Rada Narodowa i Pałac Kultury.

Obecnie zarządcą budowli jest Centrum Kultury "Zamek". Na dziedzińcu zamkowym w sezonie letnim często odbywają się koncerty, spektakle teatralne i projekcje filmowe. 



 

ZAMEK KRÓLEWSKI W POZNANIU

Zamek Królewski w Poznaniu powstał najprawdopodobniej w XIII w. z inicjatywy Przemysła II. Wielokrotnie przebudowywany,

Zniszczony podczas wojny północnej a następnie II wojny światowej zaczął popadać w ruinę. W drugiej połowie XX zaczęto jego odbudowę, a pełnej rekonstrukcji podjęto się na początku XXI w.

Zamek Królewski w Poznaniu jest najstarszą zachowaną rezydencją królewską w Polsce. Był świadkiem wielu ważnych dla Polski wydarzeń historycznych. To tutaj w 1493 r. królowi Polski złożył hołd lenny wielki mistrz krzyżacki Hans von Tieffen.

Obecnie na zamku mieści się Muzeum Sztuk Użytkowych - Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.




ZAMEK W PYZDRACH

Zamek w Pyzdrach wybudowano w XIV w. z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Był to jeden z największych zamków średniowiecznej Polski. Do dziś zachowały się jego niewielkie pozostałości.

W XVI w. zamek zostaje częściowo rozebrany, następnie zostaje zniszczony przez pożar. Od tego czasu pozostaje w ruinie. Jego pozostałości zostały wykorzystane na początku XIX w. przy budowie więzienia, zaadoptowanego później na cele mieszkalne. Materiał pozyskany przy rozbiórce zamku posłużył również przy budowie spichlerza.






ZAMEK W CHOCZU  

Zamek w Choczu wybudowany został w XIV w. z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Od końca XIV w. zamek przechodził przez ręce wielu rodzin wielkopolskich.

Zamek, a w zasadzie gotycki dwór Kazimierza Wielkiego, pełnił do niedawna funkcję plebanii.




ZAMEK W WYSZYNIE

Zamek w Wyszynie wybudowany został w XVI w. z inicjatywy rodziny Grodzieckich herbu Dryja. Następnie rezydencja stała się własnością rodu Gurowskich herbu Wczele.

Kres świetności zamku przyniósł rok 1768 kiedy to konfederaci barscy w obliczu klęski z wojskami moskiewskimi wysadzili w powietrze wschodnie skrzydło zamku i prochownię. Nie zamieszkana budowla stopniowo popadała w ruinę. Rozbiórka całego założenia nastąpiła pod koniec XIX w., a materiał pozyskany z rozbiórki wykorzystano do budowy pobliskiego gospodarstwa.

Do czasów obecnych zachowała się jedna baszta i nikłe pozostałości drugiej wieży.




ZAMEK W BORYSŁAWICACH ZAMKOWYCH

Zamek biskupi w Borysławicach Zamkowych wniesiony został w XV w. przez prymasa Wojciecha Jastrzębca. Kolejni właściciele nie dokonali istotnych zmian w wyglądzie budowli.

Zniszczony został w 1656 r. przez wojska szwedzkie i stopniowo zaczął popadać w ruinę. Do czasów współczesnych zachowały się pozostałości ceglanych murów obwodowych, budynku mieszkalnego oraz wieży bramnej.


 

ZAMEK W KOLE

Zamek w Kole wzniesiony został na polecenie Kazimierza Wielkiego w XIV w. i miał zabezpieczać drogę prowadzącą z Wielkopolski w kierunku Łęczycy. Ważne, strategicznie funkcje obronne, miasto pełniło przez kolejne 200 lat…

W 1655 r. budowla została zajęta przez Szwedów i zaczęła popadać w ruinę. W XVIII w. August III przekazał zamek bernardynom, którzy rozpoczęli jego rozbiórkę w celu uzyskania budulca dla odbudowy zniszczonego klasztoru. Do czasów obecnych zachowały się fragmenty zewnętrznych murów oraz fundamenty wieży bramnej.







ZAMEK W GOSŁAWICACH

Zamek rycerski w Gosławicach wybudowano w XV w. nad Jeziorem Gosławskim z inicjatywy biskupa poznańskiego. Miał spełniać głównie funkcje obronne.

Zamek został zniszczony podczas potopu szwedzkiego, następnie przerobiony na browar. Wyremontowany pod koniec XX w. i udostępniony do zwiedzania. Obecnie siedziba Muzeum Okręgowego w Koninie.




ZAMEK W PRZEDECZU

Zamek w Przedeczu wybudowany został w XIV w. z inicjatywy Kazimierza Wielkiego.

Przetaczające się przez Polskę w wieku XVII wojny spowodowały znaczne zniszczenia zamku. Znajdujący się w ruinie obiekt został rozebrany, a na jego fundamentach wzniesiono kościół ewangelicki. Częściowo zachowana cylindryczna wieża została zamieniona na kościelną dzwonnicę.

Obecnie wnętrza kościoła zostały zaadaptowane na miejski dom kultury. Jedynymi pozostałościami dawnej gotyckiej warowni jest dolna partia ceglanej wieży oraz zachowane pod budynkiem piwnice.




 


ZAMEK W GOŁAŃCZY

Zamek w Gołańczy powstał w XIV w. z inicjatywy biskupa wrocławskiego na brzegu jeziora Smolary. Do dzisiaj przetrwała wieża mieszkalna otoczona murem.

W czasach średniowiecza była to budowla niezwykle nowoczesna, posiadała system ogrzewania ciepłym powietrzem i system kanalizacji.

Zniszczony zamek podczas najazdu Szwedów został odbudowany i rozbudowany, a w XVIII w. przekształcono go w niewielkich rozmiarów szlachecką rezydencję. Niestety w XIX w. mocno zniszczony już obiekt zostaje opuszczony. Przez następne lata zapomniany, popada w coraz większą ruinę.

Na początku XXI w. zamek zostaje przejęty przez samorząd i zostaje poddany rekonstrukcji.





ZAMEK W KRAJENCE

Zamek w Krajence wzniesiony został w XV w. przez wojewodę kaliskiego na lewym brzegu rzeki Głomii. Następnie został przebudowany w stylu renesansowym.

Podczas najazdu Szwedów zamek zostaje zniszczony, a pod koniec XVIII w. zachowany dom mieszkalny przebudowano na kościół. Do dziś budowla spełnia funkcje sakralne.




ZAMEK W SIERAKOWIE

Murowany zamek w Sierakowie wybudowany został w XIV w. z inicjatywy rodu Nałęczów. Kolejni właściciele dokonali licznych modernizacji i znacznej przebudowy obiektu.

W drugiej połowie XVIII w. dokonano rozbiórki jednego skrzydła zamku, a w kolejnym stuleciu całkowicie rozebrano.

Pod koniec XX w. po wydobyciu z krypty kościoła pobernardyńskiego sarkofagów rodziny Opalińskich, postanowiono odrestaurować pozostałości zamku i umieścić w nim zachowane trumny.  





 

ZAMEK W SZAMOTUŁACH

Pierwszy zamek w Szamotułach wybudowany został w XIV w. przypuszczalnie przez kasztelana nakielskiego. Znajdował się w południowej części miasta. Zamek został rozebrany w XVII w. a w jego miejscu powstał kościół i klasztor.  Jedyną pozostałością są fragmenty płyty kamiennej wkomponowane w bramę przykościelną.

Drugi zamek znajdował się w północnej części miasta. Wybudowano go w stylu gotyckim w XIV w.

Na początku XVI w. Szamotuły przeszły na własność Górków, jednego z najznamienitszych rodów tamtych czasów. Rozpoczęli oni prace budowlane i modernizacyjne mające na celu przede wszystkim nadanie średniowiecznym budowlom cech okazałej rezydencji. Baszta Halszki została zaadaptowana na cele mieszkalne.

Po II wojnie światowej budynek stał się siedzibą muzeum, w którym prezentuje się regionalne zbiory archeologiczne i etnograficzne oraz historię rodu Górków.



 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz