środa, 12 listopada 2014

KORONA GÓR POLSKICH - ŚLĘŻA (718 m.n.p.m.)

27. ŚLĘŻA (718 m.n.p.m.)– 11.11.2014 r. 


Przełęcz Tąpadło - Ślęża



Na Ślężę wyruszamy z Przełęczy Tąpadła (385 m n.p.m.)…  Jest 14:00… Powinniśmy wrócić zanim dopadną nas egipskie ciemności… Góra nie należy do wysokich, jednak musimy mieć na uwadze porę roku… po szesnastej zacznie robić się ciemno… a w nogach mamy przecież już dzisiaj zdobyty szczyt Wielkiej Sowy…


Żółtym szlakiem z Przełęczy Tąpadło
 
Ślęża z łac. Monte Silencii czyli Góra Milczenia,  inaczej nazywana Górą Sobótką jest najwyższym  szczytem Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego. Co ciekawe od nazwy góry powstała nazwa plemienia Ślężan, a później Śląska…


Góra niegdyś stanowiła ośrodek pogańskiego kultu solarnego, jego początki sięgają epoki brązu. Wśród wielu posągów jakie odnaleziono na szczycie góry z charakterystycznym symbolem ukośnego krzyża, na Ślęży pozostawiono jedynie posąg kamiennego niedźwiedzia, reszta została przeniesiona do pobliskich miejscowości.


 
Wybieramy szlak żółty i po niecałej godzinie szerokim traktem znaleźliśmy się na szczycie…




Tłum niestety spory…  Szczyt to rozległa polana, na której wiele osób rozpaliło ogniska i drażni nasz zmysł powonienia zapachem pieczonych kiełbasek…



Znajdujące się na szczycie schronisko, kościół oraz ogrodzenie z murem zostały wpisane na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa…



Wykorzystując ostatnie promyki przebijającego się zza chmur słońca ustawiamy się kolejno pod rzeźbą kamiennego niedźwiedzia…

Kamienny posąg niedźwiedzia - starożytna rzeźba kultowa


Oczywiście przy dobrej pogodzie ze szczytu rozpościera się wspaniały widok na panoramę Niziny
Śląskiej. Można również wdrapać się na zabytkową  wieżę widokową, jednak obecnie jest w remoncie... i tak, przy tej widoczności nie miałoby to sensu...

Nasze kroki kierujemy do schroniska, gdzie przy gorącej herbacie i zapiekance staramy się zrelaksować…

Zachód słońca już dawno za nami… Pora wracać…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz