sobota, 3 sierpnia 2019

ZAMKI W POLSCE - WOJ. PODKARPACKIE


A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady... W myśl puenty z dowcipu... A dlaczego by nie? Wszak to tereny, na których aż roi się od ruin średniowiecznych zamków, urokliwych cerkwi i kapliczek, a wkoło cisza...
 

ZAMEK W DUKLI

Zamek w Dukli, został wybudowany w połowie XVI wieku przez ówczesnego dziedzica Dukli Jana Jordana herbu Trąby. Okres świetności budowli trwał bardzo krótko. Już w następnym stuleciu zamek popadł w ruinę. Dopiero w pierwszej połowie XVII wieku został odbudowany w stylu włoskim "palazzo in fortezza" przez nowego właściciela Franciszka Mniszcha, starostę sanockiego. Otaczający go wówczas park stał się jednym z najpiękniejszych w Polsce.
 
W XVIII wieku pałac stał się najważniejszym ośrodkiem okolicznego życia kulturowego i politycznego. Kolejni właściciele Ossolińscy, Stadniccy, Męcińscy, Tarnowski... wszyscy dokonali mniejszych lub większych przeróbek pałacowych wnętrz. II wojna światowa, gdzie rozkradziono większość eksponatów, a następnie działalność komunistów doprowadziły do znacznych zniszczeń. Obecnie w pałacu mieści się Muzeum Historyczne.

Zamek w Dukli






 
ZAMEK W ODRZYKONIU 
 
W Odrzykoniu na wysokiej skale 452 m. n.p.m. znajdują się malownicze ruiny XIV wiecznego gotyckiego zamku Kamieniec. Pierwsze informacje o murowanym zamku w tym miejscu pochodzą z 1348 roku czyli z czasów panowania Kazimierza Wielkiego, przypuszcza się jednak że wcześniej znajdowało się tu miejsce kultu pogańskiego, później gród, a następnie zniszczony przez Tatarów drewniany zamek. W późniejszych latach warownia należała do Moskarzewskich i Kamienieckich, Bonerów... Z córką Bonerów Zofią ożenił się Jan Firlej herbu Lewart, który to w posagu otrzymał część zamku...

Na przełomie XVI i XVII wieku część zamku należała do rodziny Stadnickich, a później rodziny Skotnickich. Ci drudzy zaczęli spór z Firlejem przed sądem o prawo do korzystania... ze studni zamkowej, a później o wycięcie drzew.  Skoticcy nie tylko odrestaurowali zamek i jego mury obronne, ale także dobudowali kaplicę. Ale... w zemście za dokuczanie, Skotnicki przebudował dach w taki sposób, że odprowadzał on Firlejom na dziedziniec wody deszczowe. Potyczki tych dwóch zwaśnionych rodów wykorzystał Aleksander Fredro w swojej "Zemście".

Po dwóch szwedzkich najazdach zamek popadł w ruinę, stacjonujące w kolejnych latach wojska rosyjskie tylko dopełniły dzieła zniszczenia. W połowie XIX wieku sam Fredro staje się właścicielem zrujnowanego zamku poprzez małżeństwo z córką właściciela Zofią Jabłonowską. Wówczas studiując dokumenty otrzymanego majtku natrafia na opis wspomnianego sporu zwaśnionych rodzin i pisze na zamku swoje wielkie dzieło..

W ruinie zamek pozostaje do dnia dzisiejszego.

Jak każdy prawie wielki zamek, tak i ten ma swoją legendę, której bohaterką jest karlica Kasia. Otóż Kasia często gościła na dworze królowej Bony i mocno przypadła do gustu władczyni. Ta sprowadziła karlicę na Wawel, panowała wówczas dziwna moda wśród władców na otaczanie się karłami. Po kilku latach Kasia wraz ze swoim mężem karłem Kornelkiem została podarowana władcy hiszpańskiemu, jednak jej tęsknota za rodzinnym Odrzykoniem była ogromna. Po śmierci karlicę widziano ponoć wielokrotnie o zachodzie słońca na murach zamkowych.

Zamek w Odrzykoniu









Pokaz walk rycerskich na zamku
 
Nieopodal zamku znajduje się Rezerwat Prządki z ostańcami skalnymi, które postanawiamy zwiedzić. Noszą one przedziwne nazwy jak Prządka-Matka, Prządka-Baba, Herszt i Madej. Nazwy te związane są z legendą o dziewczynach które zamieniono w skały za karę, za przędzenie lnu w  święto.
 
Rezerwat Prządki


 
ZAMEK W LESKU
 
Zamek w Lesku powstał w XVI wieku w miejsce wcześniejszego drewnianego założenia obronnego. Początkowo budowla stanowiła własność marszałka wielkiego koronnego Piotra Kmity Sobieńskiego herbu Szreniawa. Późniejsi właściciele Stadniccy, którzy panowali na zamku do połowy XVIII w. dokonali wielu przeróbek, remontów. Zamek zyskuje renesansowy charakter. Niestety podczas potopu szwedzkiego wnętrza zamkowe mocno ucierpiały, odbudowa trwała ponad osiem lat. 
 
W następnych latach budowla zyskuje kolejnych właścicieli. Po Ossolińskich, przyszedł czas na Mniszchów. Po wielkim pożarze z końca XVIII wieku rodzina  kolejnych właścicieli tj. Krasickich dokonuje odbudowy zamku w stylu klasycystyczno-neorenesansowym. Jednak lata wojenne, zarówno I jak i II wojny światowej, doprowadziły do ponownej ruiny wnętrz zamkowych. Najpierw Rosjanie, później Niemcy... Po akcji wywłaszczania, na zamku prowadzone było państwowe przedszkole. Obecnie odrestaurowany zamek jest własnością spółki skarbu państwa.


Zamek w Lesku




ZAMEK W ZALUŻU
 
W miejscowości Zaluż w dolinie Sanu, na wzgórzu, znajdują się malownicze ruiny średniowiecznego zamku Sobień. Początki warowni sięgają XIII wieku i stanowił on wówczas własność królewską. Później, z nadania Władysława Łokietka, przeszedł w posiadanie rodziny Kmitów. 
 
Zamek został dwukrotnie zniszczony w 1474 r. i 1512 r. przez wojska węgierskie. Kmitowie przenieśli wówczas swoją siedzibę do Leska. Opuszczona warownia zaczyna popadać w ruinę.

Do czasów obecnych zachowały się fragmenty murów obronnych i nikłe pozostałości budynków.










ZAMEK W SANOKU
 
Zamek w Sanoku wybudowano w XIV za czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Stanowił on głównie siedzibę małżonek królewskich, a na zamku swój urząd sprawowali kasztelani oraz starostowie sanoccy. Pod koniec XVI wieku zamek zostaje znacznie rozbudowany. 
 
Zamku nie zdołały zniszczyć wojska Napoleona, ani austriackie.. dopiero rosyjska inwazja z 1915 roku doprowadziła do rozebrania jednego skrzydła budynku. Po II wojnie światowej zamek był wykorzystywany jako szpital wojskowy.
Na początku XXI wieku przeprowadzono prace rekonstrukcyjne, a we wnętrzach zamkowych utworzono galerię Zdzisława Beksińskiego.


Zamek w Sanoku




ZAMEK W DĄBRÓWCE STARZEŃSKIEJ 
 
Zamek w miejscowości Dąbrówka Starzeńska to w zasadzie ruiny warownej rezydencji z końca XVI w.
Pierwszą murowaną budowlą na tych terenach był dwór rodziny Stadnickich, który w następnym stuleciu przekształcili w zamek. Później należał kolejno do Czartoryskich, Ogińskich, Podolskich, Parysów. Pod koniec XVIII w. warownię kupił Piotr Starzeński, a jego rodzina zamieszkiwała posiadłość aż do wybuchu II wojny światowej. Niestety zarówno Niemcy jak i Sowieci dokonali ogromnych zniszczeń, zdewastowali wnętrza zamkowe, ukradli co tylko było cenne, a zbiory biblioteczne i archiwa spalili. W 1947 r. oddziały UPA wysadziły w powietrze całe założenie.

Ruiny w Dąbrówce Starzeńskiej




 
ZAMEK W ŁAŃCUCIE
 
Zamek w Łańcucie wzniesiony został na polecenie Stanisława Lubomirskiego w w pierwszej połowie XVII w. Była to wówczas nowoczesna rezydencja typu "palazzo in fortezza", składająca się z budynku mieszkalnego z wieżami i otoczona fortyfikacjami bastionowymi. Zresztą dzięki tym fortyfikacjom zamku nie zdobyły wojska Szwedzkie podczas słynnego potopu.

Pod koniec XVIII w. Łańcut należał do najwspanialszych rezydencji w Polsce. Kwitło tutaj życie muzyczne i teatralne, bywało wielu znakomitych gości. Na początku XIX w., po śmierci księżnej Lubomirskiej, cała posiadłość stała się własnością jej wnuka Alfreda I Potockiego, który utworzył tutaj w 1830 r. ordynację. W czasie II wojny światowej we wnętrzach zamku funkcjonował sztab Wermachtu. 
 
Na wieść o wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie Potocki, za przyzwoleniem Niemców, spakował w 1944 r. co cenniejsze przedmioty i wywiózł je do Szwajcarii, tam też zmarł. Zamek zostaje przejęty następnie przez władze Polski Ludowej i zamieniony w muzeum.

Zamek w Łańcucie





 
ZAMEK W RZESZOWIE 

Jednym z głównych zabytków Rzeszowa jest zamek wybudowany stosunkowo niedawno bo na początku XX wieku, w miejsce dawnego zamku Lubomirskich. Pierwsza budowla obronna powstała w tym samym miejscu w XVI w., później została przekształcona w rezydencje w stylu palazzo in fortezza. Za czasów Lubomirskiego zamek w Rzeszowie kilkakrotnie zajmowały obce wojska, co doprowadziło do sporych zniszczeń, a przyczynili się do tego zarówno Szwedzi podczas potopu jak i wojska królewskie podczas rokoszu w 1663 r. Wiek XVIII to okres intensywnych prac rekonstrukcyjnych.

W 1820 roku zamek został przejęty przez władze austriackie i przeznaczony do celów sądowniczych oraz więziennych. Kompleks z roku na rok niszczał... Jego wyburzenie na początku XX wieku było spowodowane bardzo złym stanem technicznym całej konstrukcji. Początkowo myślano o renowacji, jednak koniec końców zdecydowano się postawić w miejscu wyburzonego zamku nowy budynek. Nowy zamek miał pełnić przede wszystkim rolę sądu i do takich zadań został zaprojektowany. 
 
W czasie II wojny światowej wnętrza zamkowe były miejscem kaźni tysięcy Polaków... dokonywano tu egzekucji poprzez rozstrzelanie. W późniejszych latach nie było wcale lepiej... w okresie PRL na zamku torturowano i wykonywano egzekucję na członkach ruchu oporu i działaczach antykomunistycznych. Obecnie zamek stanowi siedzibę Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Zamek w Rzeszowie




 
ZAMEK W RZEMIENIU 

W miejscowości Rzemień znajduje się wieża obronna z początku XVI w. Pierwsze wzmianki o tej warowni pochodzą z drugiej połowy XIV w. a pierwszymi właścicielami byli najprawdopodobniej nieślubni synowie Kazimierza Wielkiego i Esterki. W roku 1616 budowla staje się własnością Stanisława Lubomirskiego, który ufortyfikował podzamcze, zmodernizował umocnienia i dobudował do wieży ziemne bastiony z armatami. 
 
W kolejnych latach zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, dokonano szereg modernizacji. W 1944 roku większość dóbr ziemskich została upaństwowiona, czego nie uniknął i zamek w Rzemieniu.


Zamek w Rzemieniu


ZAMEK W ZAWADZIE 
 
Pierwotnie zamek wnieśli na tym terenie Ligęzowie w połowie XVI w., później zmienił właścicieli na Raczyńskich. Ci drudzy rozpoczęli na początku XIX wieku przebudowę zamku w neogotycki pałac. 
 
Niestety w 1915 roku podczas I wojny światowej zamek został poważnie uszkodzony. Najpierw Austriacy przygotowali w oknach stanowiska strzelnicze, a później dokonano jego podpalenia. Po II wojnie światowej władze komunistyczne utworzyły we wnętrzach zamkowych PGR. Ostatnim właścicielem zamku był zmarły w 1993 były prezydent Polski na uchodźstwie i przedwojenny ambasador w Londynie hrabia Edward Raczyński.

Zamek w Zawadzie


ZAMEK W HOCZWI -
 
Na zamek w miejscowości Hoczew docieramy w drodze powrotnej do domu, po uprzednim zdobyciu najwyższego szczytu polskich Bieszczad- Tarnicy. Mimo potwornego zmęczenia robimy postój w celu eksploracji nieznanego terenu. Jak się miało okazać aby zobaczyć nikłe pozostałości zamku należało przebić się przez rozległe chaszcze..
 
Piętnastowieczny zamek w Hoczwi położony był na niewielkim wzgórzu nad rzeką Hoczewka. Wiadomo, że był niewielkim zamkiem rycerskim wybudowanym przez Matiasza II przydomek Bal. Strawiony przez pożar i zrujnowany, został opuszczony pod koniec XVIII wieku... Do dzisiaj zachowały się niewielkie fragmenty murów porośnięte jakąś dziwną roślinnością.

Ruiny zamku w miejscowości Hoczew




ZAMEK W BARANOWIE SANDOMIERSKIM  

Zamek w Baranowie Sandomierskim nazywany "Małym Wawelem" wybudowano według projektu Santi Gucciego na początku XVII wieku w miejscu rycerskiego dworu obronnego. Właścicielami byli przedstawiciele znakomitych rodów.. Zamek znajdował się bowiem w rękach Leszczyńskich, Wiśniowieckich, Potockich. Każdy z nich miał swój wkład w udoskonalanie zamkowych wnętrz. 
 
Po pożarze w 1849 roku, Krasińscy, ze względu na wysokie koszty, nie byli w stanie wyremontować zamku i zmuszeni byli go sprzedać. W roku 1898 zamek ponownie strawił pożar. Ostatni właściciel Roman Dolański, stracił zamek w wyniku reformy rolnej w 1945 r.

Dwadzieścia lat później zamek przekazano Kopalniom i Zakładom Przetwórczym Siarki w Tarnobrzegu.  Do 1995 istniało w nim muzeum. Obecnie na zamku odbywają się imprezy okolicznościowe jak sympozja i bankiety. Właścicielem została Agencja Rozwoju Przemysłu.
 
Zamek w Baranowie Sandomierskim
 










 
ZAMEK W TARNOBRZEGU  
 
Budowa zamku Tarnowskich została zapoczątkowana w XV wieku jako wieżowy dwór obronny. W 1830 roku zamek został przebudowany na rezydencję. 
 
W 1927 roku na zamku wybucha pożar. Dzięki pomocy mieszkańcom udaje się ocalić część wartościowych zbiorów bibliotecznych. Niestety ginie osiem osób w tym ówczesny ośmiokrotny mistrz kraju w biegach na długich dystansach Alfred Freyer. Zamek odbudowano w neobarokowym stylu. Do roku 2007 mieściło się w zamku Technikum Rolnicze, a od 2011 zaczął on pełnić funkcję muzeum.

 
Zamek w Tarnobrzegu





ZAMEK W ZBOISKACH 
 
Niewielka wieś pod Sanokiem - Zboiska lokowana była najprawdopodobniej przez księcia Jerzego II w 1361 roku. I z tego też właśnie roku pochodzi pierwsza wzmianka o Zboiskach. Kazimierz Wielki nadał te tereny braciom ze znanego rodu węgierskiego. Pierwszy zamek drewniany postawił syn jednego z braci Matiasz na początku XV wieku.

Kolejni właściciele dokonali przebudowy zamku, stawiając murowaną wieżę i budynek mieszkalny. W 1657 r. podczas potopu szwedzkiego wojska księcia Rakoczego, który był sprzymierzeńcem wroga, zniszczyły zamek. Nigdy nie został odbudowany. W XIX wieku obecni właściciele Krakowscy wznieśli, nieopodal pozostałości zamku, dwór. Pod koniec XX wieku całe założenie stało się własnością Archidiecezji Przemyskiej. Z zamku pozostało niewiele. Wzgórze z piwnicą w ziemi... Ale za to w bardzo dobrym stanie zachowała się fosa i wał.

Nikłe pozostałości zamku w Zboiskach





  
ZAMEK W KRAJOWICACH 
 
Ruiny zamku w Krajowicach pochodzą z XIV wieku i znajdują się na szczycie Golesz na wysokości 320 m. n.p.m. Warownia ta miała strzec traktu handlowego. Tereny te były w posiadaniu klasztoru tynieckiego i należały do niego aż do rozbiorów Polski. 
 
Zamek został spalony podczas potopu szwedzkiego. W XIX wieku na wzgórzu urządzono park, który nie przetrwał do naszych czasów. Po II wojnie światowej resztki kamieni z zamku posłużyły okolicznej ludności jako materiał do budowy domów. Do obecnych czasów zachowały się wały i zarys fosy, a także niewielki fragment muru.


Ruiny zamku w Krajowicach






ZAMEK W CZUDCU
 
Ruiny  w Czudcu znajdują się na wzgórzu zwanym Górą Zamkową i pochodzą z XIV wieku. W późniejszych latach zamek został przebudowany w stylu renesansowym. Niestety uległ zniszczeniu podczas potopu szwedzkiego, a resztki murów rozebrano pod koniec XVII wieku.



Ruiny zamku w Czudcu

 
ZAMEK W LUBACZOWIE 
 
W Lubaczowie zachowały się pozostałości królewskiego zamku z czasów Kazimierza Wielkiego. Przebudował on drewnianą budowlę w murowany zamek.

Zamek wielokrotnie był palony podczas najazdów tatarskich. Do dziś zachowały się zaledwie fragmenty murów przyziemia, piwnice i zarys fosy.

Ruiny zamku w Lubaczowie


 
ZAMEK W SIENIAWIE 
 
W miejscowości Sieniawa na polach obok Leżachowa, natrafiamy na przedziwny zamek będący własnością prywatną biznesmena z Przeworska. To ponoć jeden z największych tego typu obiektów w Europie. Samej powierzchni mieszkalnej jest 6 tyś. metrów kwadratowych. Jest to jedyny swego rodzaju eksperyment budowlany polegający na próbie połączenia wszystkich stosowanych dotąd stylów w architekturze. Niestety zwykły śmiertelnik nie ma możliwości podziwiania tego niby zamku, bujna roślinność wkoło tez nie ułatwia sprawy. Poza tym każdy nasz ruch jest śledzony przez kamery. Ale od czego jest nowoczesna technologia.. udajemy się na okoliczne pola i fotografujemy budynek ze znacznej wysokości...


 
ZAMEK W BIAŁOBOKACH 
 
W miejscowości Białoboki znajdują się nikłe pozostałości zamku wybudowanego przez Konstantego Korniakta w XVII w.

W 1624 r. miasto i zamek zostały zniszczone podczas tatarskiego najazdu, choć jako jedyne z okolicznych miast przegoniło Tatarów. Bo bezpotomnej śmieci ostatniego z rodu Korniaktów zamek zostaje zapomniany i powoli chyli się ku upadkowi. Podczas II wojny światowej gruz z zamku posłużył Niemcom do utwardzenia drogi. Do dziś pozostały nikłe pozostałości muru. A na wzgórzu zamkowym można spotkać zmęczonych życiem tubylców...

Wzgórze zamkowe w Białobokach

Ruiny zamku w Białobokach

ZAMEK W DUBIECKU 
 
W miejscowości Dubiecko nad brzegiem Sanu istniał zamek Kmitów z XIV w. Nowy właściciel wsi wybudował zamek w nowej lokalizacji otaczającą go murem i fosą. To tutaj urodził się Stanisław Stadnicki zwany "Diabłem Łańcuckim" jeden z największych warchołów Rzeczpospolitej szlacheckiej. Pod koniec XVI wieku budowlę zakupiła rodzina Krasickich. Po pożarze, który doprowadził do znacznych zniszczeń warownia została przebudowana w barokowy pałac. Na zamku urodził się Ignacy Krasicki, biskup ale i poeta zarazem. Jego wiersz Hymn do miłości ojczyzny stał się hymnem narodowym podczas rozbiorów Polski. 
 
Pod koniec XIX wieku zamek staje się własnością rodu Konarskich, później należy do Zakładów Płyt Pilśniowych  w Przemyślu. W 2009 r. prywatny inwestor otwiera w zamku hotel i restauracje.

Zamek w Dubiecku





 
ZAMEK W WĘGIERCE
 
W Węgierce znajdują się ruiny bastejowego zamku rodziny Pieniążków, wzniesionego w drugiej połowie XVI w. Właściwie historia zamku została poznana w bardzo małym stopniu. To Pieniążkowie nadali mu charakter obronny, a w ich posiadaniu rezydencja pozostawała do początku XVIII wieku. Zamek pod koniec XVIII wieku spłonął i nie został odbudowany. Do czasów obecnych pozostały resztki baszty.

Ruiny zamku w Węgierce






 
ZAMEK W KRASICZYNIE
 
Zamek w Krasiczynie został wybudowany w XVI w. przez Stanisława Krasickiego. Charakterystyczne dla niego są 4 odmienne wieże narożne: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Zwiedzanie zamku możliwe jest tylko z przewodnikiem więc w oczekiwaniu na pełna godzinę i zebranie grupy min. 5 osób zwiedzamy go na zewnątrz.
 
Rozbudowy i przekształcenia zamku w rezydencję obronną dokonał Marcin Krasicki. Wtedy też powstała pierwsza z baszt - Baszta Papieska. Swą nazwę zawdzięcza temu, że w jej wnętrzu znajdowały się pokoje gościnne dla wysokich dostojników kościelnych. Baszta papieska ozdobiona została attyka. Ciekawostką jest kamień wmurowany na zewnątrz baszty, przypominający kształtem bochen chleba. Według legend na chleb takiej wielkości zarabiał robotnik pracujący przy budowie.

W kolejnych latach rozbudowano całe skrzydło północne, powstały też kolejne baszty,  którym nadano nazwy: Boska, Królewska i Szlachecka. Razem z Baszta Papieska miały odzwierciedlać wieczny porządek oraz role i znaczenie kościoła, króla, papieża i szlachty. 
 
W XVIII w na zamek najechali Kozacy i dokonali poważnych zniszczeń. Zrabowano komnaty, zburzono basztę papieska. W XIX w. Zamek staje się własnością rodziny Sapiehów i w ich rękach pozostał do 1939 r. W trakcie II wojny światowej zamek został splądrowany przez Sowietów. Po wojnie stanowił siedzibę  Technikum Leśnego. Obecnie, po gruntownej renowacji mieści się w nim hotel.


Zamek w Krasiczynie

















zamkowe lochy
 



 

ZAMEK W KORMANICACH

W Kormanicach znajdują się ruiny zamku z XV w., była siedziba rodu Kormanickich. W niektórych opracowaniach widnieje pod nazwą Fredropol, kiedy to Andrzej Fredro postanowił utworzyć swoje własne prywatne miasto i nazwał je od własnego nazwiska. 
 
Fredrowie władali okolicą do 1729 roku. Przez ten czas warownia wielokrotnie była  niszczona podczas najazdów czy to Szwedów czy Tatarów. Kolejni właściciele nie mieszkali na zamku co doprowadziło do jego upadku. Po 1945 r państwo przejęło pozostałości budynku mieszkalnego na PGR i efekt jaki jest każdy widzi. Tereny w późniejszych latach odkupił prywatny inwestor z zamiarem odbudowy, ale chyba koszty renowacji go przerosły.


Zamek w Kormanicach









ZAMEK W SOŚNICY 
 
Pierwszy zamek w Sośnicy powstał w pierwszej połowie XVI w na  polecenie Bony Sforzy - żony Zygmunta I. To z jej polecenia rozwinęła się na tych terenach wymiana handlowa droga wodną. 

Pod koniec XVI w. Sośnice i pobliskie tereny wykupił Konstanty Kornakt. Jego syn znacznie rozbudował budowlę.W późniejszych latach zamek zmieniał właścicieli kolejno na Krasickich, Modrzewskich, Potockich Lubomirskich i Stadnickich. Podczas I wojny światowej zamek zostaje zniszczony, a właściciele przenoszą się do innego budynku. Warownia ulega powolnej dewastacji. Przez kilka lat funkcjonuje w niej browar. Po wojnie zamek kupuje okoliczny chłop Gilowski, który zaczyna go powoli rozbierać, a cegłę sprzedawać. Do obecnych czasów przetrwały ruiny jednego budynku mieszkalnego.

Pozostałości zamku w Sośnicy





ZAMEK W PRZEMYŚLU
 
W Przemyślu na wzgórzu położonym 270 m.n.p.m stoi renesansowy zamek, wybudowany przez Kazimierza Wielkiego w XIV w. Wcześniej istniała tu drewniany gród Bolesława Chrobrego. 
 
W 1498 warownia uległa sporym zniszczeniom podczas najazdu Wołochów na te tereny. Odbudowy podejmuje się Piotr Kmita starosta Przemyski. W późniejszych latach, mimo wyznaczania przez Sejm komisji mających czuwać nad poprawą walorów obronnych zamku, popadał on stopniowo w ruinę. Dopiero XIX w. Kiedy zamek staje się własnością miasta zaczęto prace remontowe. Dzisiaj jest jednym z najcenniejszych pomników architektury w Przemyślu.


Zamek w Przemyślu









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz