piątek, 11 października 2019

UNESCO W POLSCE - Krzemionki Opatowskie

Kopalnie krzemienia pasiastego i neolityczne osady w Krzemionkach Opatowskich w Ostrowcu Świętokrzyskim zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO stosunkowo niedawno, bo w lipcu 2019 r. Jest to póki co szesnasty zabytek w naszym kraju, który zasłużył na to wyróżnienie.

Kopalnie krzemienia pasiastego, zostały odkryte w 1922 roku przez geologa Jana Samsonowicza. Szybko uznano je za zabytek. Na listę UNESCO trafiły z uwagi na swoje rozmiary, ale także z uwagi na zachowaniu śladów prehistorycznej aktywności człowieka polegającej na wydobyciu i obróbce kamienia. Jest to bowiem największy tego typu obiekt na świecie. W oczekiwaniu na przewodnika, zostaję zaproszona do Muzeum, gdzie zapoznaję się z historią tego miejsca.

Krzemionki Opatowskie








Zanim zaczniemy zwiedzać kopalnie, zaglądam do zrekonstruowanej osady neolitycznej.

Osada neolityczna w Krzemionkach




Trasa turystyczna w Krzemionkach na ten moment liczy około 1,5 km długości, a sama trasa podziemna prowadzi odcinkiem 500 metrowym. Podczas tej wędrówki mamy okazję zobaczyć oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń krzemienia pasiastego czy doskonale zachowane hałdy górnicze. 

Kopalnia Krzemionki



Zejście do podziemi

Krzemień pasiasty na ścianie Kopalni Krzemionki




Warto dodać, że Kopalnia Krzemionki to jedyny tego typu obiekt na świecie dostępny dla turystów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz