czwartek, 28 listopada 2019

UNESCO W POLSCE - Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze

Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy są największymi drewnianymi budowlami o charakterze religijnym w Europie. W 2001 roku zostały wpisane na listę UNESCO. Początkowo były trzy takie kościoły, jednak kościół w Głogowie spłonął pod koniec XVIII w.

Kościoły powstały w XVII wieku kiedy naciskany przez protestancką Szwecję cesarz Ferdynand III Habsburg przyznał luteranom prawo do wybudowania trzech właśnie świątyń. Jednak budowa była obwarowana licznymi ograniczeniami. Przede wszystkim materiał z jakiego miały być wybudowane miał być nietrwały czyli w grę wchodziło drewno, słoma piasek czy glina. Nie mogły mieć wież, dzwonów ani szkół parafialnych. Dodatkowo musiały zostać wybudowane poza granicami miasta na koszt protestantów.

 
KOŚCIÓŁ POKOJU W ŚWIDNICY 

Kościół jest wyjątkową budowlą, głównie z uwagi na bogato zdobione wnętrze. Został wybudowany na planie krzyża greckiego dzięki czemu jest niesłychanie stabilny. Najważniejszym, najbardziej zdobionym elementem wystroju kościoła jest ołtarz wykonany przez Artura Hoffmana w XVIII w przedstawiający sceny chrztu Chrystusa. Bardzo ciekawe są również szlacheckie loże, które są zdobione kolorowymi herbami znakomitych rodów, które przyczyniły się do budowy kościoła.

 
Kościół Pokoju w Świdnicy







 
KOŚCIÓŁ POKOJU W JAWORZE

Kościół ten wyróżnia się na tle historii sztuki europejskiej XVII w. ze względu na swą unikatowość i wysokie walory artystyczne. Na uwagę zasługuje barokowe wyposażenie wnętrza, a w szczególności naszą uwagę przyciąga ołtarz, ambona i chrzcielnica z 1656 r.  Po stronie północnej i południowej budynku wzniesiono po cztery kondygnacje tak zwanych empor, które są ozdobione ilustracjami ze Starego i Nowego Testamentu.

Kościół Pokoju w Jaworze
















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz