niedziela, 19 stycznia 2020

UNESCO W POLSCE - Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach

Zabytki Tarnowskich Gór jako pierwsze w woj. śląskim zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO 9 lipca 2017 r. To był ważny dzień dla całego miasta, wpis obejmuje bowiem oprócz słynnej Kopalni Srebra również Sztolnię Czarnego Pstrąga.


KOPALNIA SREBRA

Kopalnia Srebra została udostępniona do zwiedzania w 1976 r, a na turystów czeka do pokonania trasa o łącznej długości 1740 metrów z czego 300 metrów pokonuje się łodzią.  


Zanim zjedziemy pod ziemię zostajemy zaproszeni do sali, gdzie zostaje wyświetlony krótki film z dziejów kopalni i Tarnowskich Gór. Następnie wizyta w niewielkim muzeum, gdzie zaprezentowano dawne narzędzia służące górnikom do pracy czy starodawne technologie.



starodawne narzędzia służące górnikom do pracy



 Nowoczesną windą (wielka szkoda) zjeżdżamy 40 metrów pod powierzchnię ziemi i rozpoczynamy wędrówkę po tym niezwykłym labiryncie wyrobisk górniczych, chodników i sztolni odwadniających. Szlak turystyczny został poprowadzony w kształcie trójkąta, tak by połączyć ze sobą trzy szyby "Anioł", "Szczęść Boże" i "Żmija". 

zjazd windą na głębokość 40 metrów


Największą atrakcją turystyczną w kopalni jest pokonanie 300 metrowego odcinka łodziami płynącymi po krystalicznie czystej wodzie. 

300 metrowy odcinek pokonuje się łodziami




 
SZTOLNIA CZARNEGO PSTRĄGA

Sztolnia Czarnego Pstrąga to 600 metrowy fragment, w sumie najdłuższej w rejonie Tarnowskich Gór, sztolni odwadniającej. Należy ona do założonej w 1784 r. królewskiej kopalni rudy ołowiu i srebra "Fryderyk".



Wejście do sztolni

Szyb Sylwester


Trasa turystyczna przebiega pomiędzy dwoma szybami czyli szybem "Ewa" i szybem "Sylwester". Naszą podróż rozpoczynamy od szybu Sylwester, gdzie na początek trzeba pokonać 40 metrów w dół krętymi schodami. Dochodzi się nimi do podziemnej przystani, gdzie zostajemy usadzeni w łodziach. 

Przy świetle lamp przepływamy 600 metrów. Co ciekawe przewodnik odpycha łódki od ociosów własnymi rękami, opowiadając przy tym o historii tarnogórskiego górnictwa. Niestety oświetlenie jest bardzo słabe, co wpływa na jakość zdjęć. 

zejście do przystani w szybie Sylwester

Oblaty - produkt regionalny

Sztolnia Czarnego Pstrąga





Szyb Ewa

Po 30 minutach dopływamy do Sztolni "Ewa" gdzie kolejnymi krętymi schodami wychodzimy na powierzchnię.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz