Grekokatolicka cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu została wybudowana w 1615 r., choć niektóre źródła podają 1600 r. Jest ona jedna z nielicznych czynnych świątyń greckokatolickich w Polsce, które bez znacznych zniszczeń przetrwały wojnę i późniejszą likwidację związaną z akcjami deportacyjnymi.
Cerkiew w Chotyńcu |
Zwracam uwagę na oryginalną polichromie z 1735 r.,w szczególności interesujące jest malowidło pt. Sąd Ostateczny oraz ikonostas z 1671 r.
Cerkiew św Paraskewy, bo o niej mowa, wybudowana w XVI wieku należy do najstarszych i najlepiej zachowanych cerkwi w Polsce. Jej fundatorem był starosta lubaczowski Jan Płaza. W niespokojnych czasach służyła ona mieszkańcom za miejsce schronienia. Mury okalające cerkiew spełniały również funkcję obronne.
Cerkiew w Radrużu |
CERKIEW W SMOLNIKU
Powstanie cerkwi w Smolniku pw św. Michała Archanioła datuje się na 1791 r. Obecnie w jej wnętrzach znajduje się rzymskokatolicki kościół.
Elementy pierwotnego wyposażenia cerkwi znajdują się w muzeach we Lwowie, Łańcucie i Sanoku, a znajdujące się we wnętrzu inne obiekty sztuki cerkiewnej – carskie wrota czy obrazy pochodzą z rożnych świątyń.
CERKIEW W TURZAŃSKU
Cerkiew greckokatolicka pw. Św. Michała Archanioła wzniesiona została w latach 1801-1803. Obecnie jest filialną cerkwią prawosławna. Niestety podczas mojego pobytu w tych rejonach Cerkiew była w remoncie więc trudno mówić o jej dokładnym zwiedzeniu.
Przed cerkwią wybudowano charakterystyczną trójkondygnacyjną dzwonnicę. Obie te budowle stanowią jedne z nielicznych zachowanych budowli reprezentujących styl wschodniołemkowski.
W 1813 r. cerkiew została przeniesiona z dawnej lokalizacji nieco wyżej ze względu na zagrożenie powodziowe. Następnie świątynię rozbudowano. Po Akcji "Wisła", kiedy wysiedlono Łemków z terenów Beskidu Niskiego, obiekt został przejęty przez Kościół.
W cerkwi zachował się osiemnastowieczny ikonostas, jednak z uwagi na obecne wykorzystanie jej jako kościoła rzymskokatolickiego został on przecięty.
Budowla jest przykładem cerkwi łemkowskiej, a w jej wnętrzu mieści się barokowy osiemnastowieczny ikonostas.
Wnętrze świątyni zdobi bogata polichromia z początku XIX w. oraz ikonostas dzieła polskiego artysty. Niestety z uwagi na fakt, że wszyscy opiekunowie świątyni zostali poddani kwarantannie z powodu COVID-19, nie można jej zwiedzać do odwołania.
CERKIEW W OWCZARACH
Cerkiew Opieki Matki Bożej w Owczarach powstała w XVII w. w miejscu
wcześniejszego założenia. Po "Akcji Wisła" została przejęta przez
Kościół rzymskokatolicki. Po powrocie części wysiedleńców do wsi po 1956
r. w świątyni zaczęto odprawiać nabożeństwa rzymsko jak i
grekokatolickie.
We wnętrzu znajduje się
osiemnastowieczny ikonostas malowany na niebiesko, czerwono i złoto
oraz dekorowany ażurowymi kolumnami.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz