niedziela, 2 lutego 2020

UNESCO W POLSCE - STARE MIASTO W KRAKOWIE


Stare Miasto w Krakowie na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zostało wpisane w 1978 roku jako jedno z pierwszych 12 obiektów na świecie. Wpisem tym zostało objęte również Wzgórze Wawelskie oraz dzielnica Stradom i Kazimierz.

W Krakowie bywam przynajmniej kilka razy do roku, jest to podyktowane różnymi sprawami ważnymi do załatwienia. Ale jakoś nigdy nie wpadłam na to, żeby przyjechać czysto turystycznie, pozwiedzać i zrobić zdjęcia.

Swoją wędrówkę po tym królewskim mieście zaczynam od wizyty na murach miejskich. Pierwsze umocnienia powstały w XIII w. i były złożone z podwójnego muru oraz fosy. Do miasta można się było wówczas dostać przez jedną z siedmiu bram zamykanych na noc. 

Mury Miejskie







Na początku XIX w. na rozkaz cesarza Franciszka I zasypano fosę i przystąpiono do rozbiórki murów miejskich. Zresztą ich stan nie pozwalał na dalsze użytkowanie. Pozostawiono jedynie niewielki fragment murów przy Bramie Floriańskiej wraz z trzema basztami: Stolarską, Ciesielską i Pasamoników. I właśnie przez ten zachowany odcinek murów przechodzi trasa turystyczna „Mury Obronne”.

Zaglądam następnie do Barbakanu zwanym również Rondlem. W sumie jest to jeden z nielicznych obiektów tego typu zachowanych w Europie. Został wzniesiony pod koniec XV w. w obawie przed najazdem wołosko-tureckim. 









Obecnie Barbakan jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Odbywają się tu wystawy, tańce dworskie, walki rycerskie a nawet walki sportowe np. mistrzostwa Polski w szermierce.

Przechodzę wolnym krokiem na Rynek Starego Miasta, gdzie głównymi zabytkami są Kościół Mariacki, Sukiennice i wieża Ratusza. O ile na wieżę Kościoła Mariackiego bilety wstępu wysprzedane są na parę dni do przodu, tak na wieżę Ratusza udaje mi się bez problemu dostać.

Wieża ratuszowa tak naprawdę to jedyna pozostałość po wyburzonym w 1820 r. Ratuszu, który stanowił główny gmach administracyjny miasta, dziś z kolei jest to filia Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.














Następnie odwiedzam Wawel, o którym szerzej napisałam w zakładce dotyczącej zamków w woj. małopolskim, Stradom, by zakończyć wędrówkę na Kazimierzu – słynnej dzielnicy żydowskiej.







Wzgórze Wawelskie











Stradom








Prawdę mówiąc wpis Krakowa na listę UNESCO miał ogromne znaczenie. Oprócz prestiżu, uratowano przed zniszczeniem wiele zabytków, bo w tamtym okresie nawet te najcenniejsze znajdowały się w fatalnym stanie technicznym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz