czwartek, 24 lipca 2025

STOLICE WOJEWÓDZTW - ŚLĄSKIE

KATOWICE

Katowice długo żyły w cieniu stereotypów. Miasto czarne od węgla, szare od betonu, głośne od hut i kopalń. Przez lata ignorowane przez turystów, często niezrozumiane nawet przez samych mieszkańców. A jednak to właśnie Katowice są dziś jednym z najciekawszych przykładów miejskiej przemiany w Polsce.

Spacerując po centrum, trudno nie zauważyć, jak wiele się tu zmieniło. Wystarczy wyjść z Dworca Głównego i przejść się w stronę ulicy Dworcowej i Mariackiej. Jeszcze dekadę temu omijane szerokim łukiem, dziś tętnią życiem pełne kawiarni, barów, ogródków. To tu wieczorami słychać gwar rozmów w kilku językach, a latem miasto wydaje się oddychać pełną piersią.

Kilka minut dalej rozciąga się nowa oś Katowic - Strefa Kultury. To nie jest przestrzeń, która próbuje udawać coś, czym nie jest. Architekci nie zacierali śladów przemysłowej przeszłości, ale wkomponowali ją w nowoczesność. Muzeum Śląskie ulokowano na terenie dawnej kopalni i częściowo ukryto pod ziemią, takie symboliczne zejście w głąb historii. Obok wznosi się gmach NOSPR-u, jednego z najlepszych akustycznie budynków koncertowych w Europie. A w tle, niezmiennie, ikoniczny Spodek, architektoniczny znak czasów.

Katowice potrafią zaskoczyć również w mniej oczywisty sposób. Tu historia Jerzego Kukuczki, himalaisty z blokowiska, który sięgnął po Koronę Himalajów, wpisuje się naturalnie w opowieść o mieście. Nie przez swoją egzotykę, ale przez to, że mówi o sile. O cichej determinacji, pracy u podstaw, o pokonywaniu granic. Bo Katowice są właśnie takie: nieprzesadzone, nieoczywiste, mocno osadzone w rzeczywistości. I właśnie w tej prawdziwości tkwi ich urok.

 

 



 



















 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz