czwartek, 17 czerwca 2021

ZAMKI W POLSCE - WOJ. LUBUSKIE

Lubuskie to obszar, który można odkrywać wciąż na nowo. Znajdziemy tu mnóstwo atrakcji,  piękne zabytki, urokliwe lasy... Region kryje wiele tajemnic i pięknych zakątków, a przede wszystkim nie jest oblegany przez turystów. Województwo to, również pod kątem ilości znajdujących się tu zamków nie odstępuje zbytnio od reszty regionów.


ZAMEK W ŚWIEBODZINIE

Zamek w Świebodzinie został wybudowany na początku XIV w. W kolejnych latach władali nim brandenburscy joannici, którzy rozbudowali zamek podnosząc jego walory obronne. Następnie był siedzibą komendantów i starostów miasta.

Pod koniec XVII w. budowla w ramach zastawu została przejęta przez cysterki trzebnickie, a sto lat później miasto przekazało zamek siostrom boromeuszkom. Powstał wówczas szpital, szkoła katolicka oraz przedszkole. Obecnie pozostałości zamku znajdują się w kompleksie Lubuskiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Ortopedycznego. Wyłączone z użytkowania - niszczeją.






 

ZAMEK W SŁOŃSKU

W Słońsku znajdują się ruiny dawnego zamku rycerskiego z XIV w. Pierwotnie zbudowano go jako obronny dwór rycerski. W ręce Joannitów trafił w 1426 roku i szybko został dostosowany do potrzeb zakonu stając się siedzibą kontura. 

Spalony przez Szwedów zamek został odbudowany w stylu barokowym. Po II wojnie światowej w jego wnętrzach funkcjonował dom kultury, następnie został opuszczony. Po pożarze w 1975 r. z budowli została ruina . Przez kilkadziesiąt lat zamek straszył, zamiast być atrakcją turystyczną. W końcu, po wielu latach starań, udało się gminie dostać dofinansowanie na jego zabezpieczenie i udostępnienie turystom.





 

ZAMEK W ŁAGOWIE

Budowę zamku w Łagowie rozpoczął Zakon Joannitów w drugiej połowie XIV wieku. Podczas wojen oraz najazdu Szwedów zamek znacząco nie ucierpiał. Na początku XIX w. stał się własnością Prus, a potem własnością prywatną. Obecnie w zamku mieści się hotel i restauracja.







 

ZAMEK W MIĘDZYRZECZU

Zamek w Międzyrzeczu wzniesiony został w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego, w miejscu drewnianego grodu warownego. Była to jedna z ważniejszych warowni, bowiem pełniła funkcję obronną i strzegła polskiej granicy od strony zachodniej.   

Z uwagi na swoje strategiczne położenie zamek był wielokrotnie oblegany, niszczony i przebudowywany. W 1655 r. poważnie uszkodzony przez Szwedów, został opuszczony. Pod koniec XVIII w. władze pruskie przekazały zamek wraz z zabudowaniami dworskimi, parkiem i folwarkiem niemieckiej rodzinie ziemiańskiej. Po II wojnie światowej zaadaptowano budowlę na potrzeby muzeum.






 

ZAMEK W KOSTRZYNIE NAD ODRĄ

Zamek w Kostrzynie nad Odrą był najważniejszą z budowli wchodzących w skład Twierdzy Kostrzyn.

Wzniesiony został przez Krzyżaków, a po przebudowie stanowił siedzibę Jana Hohenzollerna margrabiego Brandenburgii.

W XVIII wieku zamek zaadaptowano na więzienie, a następnie na koszary dla wojska. Po II wojnie światowej spalony i częściowo uszkodzony, zachowała się jednak większość murów. Niestety w 1969 r. ocalałe fragmenty zostały wysadzone w powietrze i rozebrane. Do dziś zachowały się resztki murów, schody oraz piwnice.










 

ZAMEK W KROŚNIE ODRZAŃSKIM

Zamek Piastowski w Krośnie Odrzańskim wybudowano w XIII w z inicjatywy Henryka Brodatego w miejscu strategicznej przeprawy przez Odrę.

Przebudowana w XVI w warownia nabiera renesansowego charakteru i staje się siedzibą wdów po zmarłych elektorach brandenburskich. Zniszczony przez wojska Szwedzkie, następnie rosyjskie zostaje opuszczony. Największe szkody przyniosła jednak II wojna światowa i zniszczenia dokonane przez oddziały sowieckie palące miasto. Pod koniec XX w. zamek poddany został systematycznej odbudowie i renowacji.

Obecnie na zamku działa instytucja kulturalna - Centrum Artystyczno-Kulturalne „Zamek”.







 

ZAMEK W OTYNIU

Zamek w Otyniu powstał na przełomie XIV i XV w. z inicjatywy ówczesnych właścicieli tych ziem. Pierwsza przebudowa miała miejsce w XVI w i nadała warowni renesansowy charakter. Sto lat później zamek przekształcono na klasztor jezuitów, którą to rolę pełnił do 1776 roku.

Po II wojnie światowej zamek stał się własnością miejscowego PGR, który zaadaptował jego wnętrza na mieszkania i magazyny. Po licznych pożarach i dewastacji popadł w ruinę. Gmina sprzedała obiekt na początku lat 90 XX wieku prywatnemu właścicielowi, który mimo obietnic odbudowy nie wykonał żadnych prac mających na celu zabezpieczenie ruin, o odbudowie nie wspominając. Obecnie dawny klasztor ponownie stał się własnością gminy, która obiecała mieszkańcom jego rekonstrukcję.

 






ZAMEK W SŁAWIE

Zamek w Sławie powstał w XV w. z inicjatywy książąt głogowskich. Po wielkim pożarze jaki strawił miasto na początku XVII w odbudowano zamek w stylu barokowego pałacu.

W czasie II wojny światowej w pałacu mieściła się siedziba jednego z oddziałów Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy SS na czele z Heinrichem Himlerem. Zajmowano się tu głównie zdobywaniem informacji i analizą procesów o czary.

Po wojnie aż do 2006 r. w pałacu funkcjonował Państwowy Dom Dziecka. Obecnie obiekt znajduje się w rękach prywatnych.





 

ZAMEK WE WSCHOWIE

Zamek Królewski we Wschowie wybudowano w XIV w z inicjatywy Kazimierza Wielkiego.

Po 1660 r. zupełnie utracił swoją wartość jako obiekt militarny, pełniąc już tylko, jako siedziba starosty, funkcje administracyjne. Pod koniec XVIII w. zamek zburzono. Na jego fundamentach na początku XX w. powstało więzienie, następnie w budynku działał zakład odzieżowy. Obecnie obiekt został zaadoptowany na hotel i restaurację.







ZAMEK W SULECHOWIE

Pierwotnie drewniany zamek w Sulechowie wzniósł książę Konrad III Głogowski w XIV w. Pod koniec XIV w. na miejscu wcześniejszej budowli wzniesiono murowaną warownię. 

W XVI w. miała miejsce rozbudowa założenia stając się tym samym siedzibą margrabiów brandenburskich. Kolejna przebudowa z XIX pozbawiła budowlę cech średniowiecznego zamku. 

Obecnie na zamku mieści się Sulechowski Dom Kultury.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz